Hazánk hagyományőrző falvai

Ilyés Zsófia

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Kicsi Hazánk igen szerencsés helyzetben van, hiszen nem egy olyan falu található szerte az országban, ahol mind a mai napig őrzik lakói a több száz éves hagyományokat, melyek öltözetben és építészetben egyaránt jelen vannak. Nézd meg őket te is!

 

Minden ország számára fontos a régi hagyományok, szokások megőrzése, ezalól Magyarország sem kivétel. Szerencsére apró Honunk számos olyan kis településben bővelkedik, ahol a házak, épületek megmaradtak eredeti állapotukban és nem egy ilyen helyen a népszokásokban és az öltözködésekben is megnyilvánul a hagyományaink őrzése.

Nézd meg te is ezeket a csodálatos kis helyeket!

1. Szalafő


Szalafő egy Vas megyében található település, melyet úgynevezett „szeres településnek” is hívunk, minden dombja egy-egy „szer” -t jelent. Alsó, Csörgő, Felső, Gyöngyös, Pap és Templomszerre oszlik. Bár ez még az Őrségi térséghez tartozik, a szlovén népcsoporthoz is sok köze van, a 19. században azonban a tótsági járáshoz kapcsolódott.


Itt található a Pityerszeri műemlékegyüttes is, mely az eredeti helyen található meg és falumúzeumként működik. Neve egy madárról ered, a pityerről, mely tömegesen fordult itt elő.


Az itt fellelhető épületek a mai napig eredeti formájukban találhatóak meg, legfőbb nevezetessége az emeletes kástu, valamint a kerített ház, ezek egyedülállóak az országban.


Itt van nem messze a tóka is, mely célja a jószágok itatása volt, a víz összegyűjtésével, ezért ásták ide.
Az itt található református templom is régi időkre nyúlik vissza, 1842-ben építhették, bár azóta rekonstruálva látogatható.

2. Cák

Ez az apró falu szőlőtermesztéssel töltötte el idejét, azonban egy egész Európán át pusztító járvány során ( szőlőgyökértetű)  elpusztult az összes tőke, így az itt élők a gesztenye termesztésével kezdtek el foglalatoskodni.


A szőlőtermelés emlékét még ma is őrzik, a település határán álló pincesor formájában, mely műemlékvédelem alatt áll.
A pinceházakból jelenleg kilenc maradt meg eredeti állapotában és ezeket, valamint a présházakat nem csak a szőlő, hanem a gesztenye és más gyümölcsök tárolására is hasznosították.


Ezek a pincék még a 19. században épültek tölgy és gesztenyefák gerendáiból, ezeket agyaggal rögzítették.

3. Hollókő


Ez az egyetlen olyan falu Hazánkban, mely az UNESCO Világörökségei között is jelen van, a világ számos pontján ismerik.
1987-ben került fel Hollókő a listára, hiszen a legszigorúbban vett és legfontosabb szempontnak is méltán eleget tett.


A falu még a 17. században alakult ki, építészete tradicionális, akárcsak a falu életvitele is és ez az állapot a mai napig meg van őrizve.
A falukban élők ma is laknak és tevékenykednek mindennap az épületekben, évente számos programmal és érdekességgel várják a látogatókat ebben az egyedi és hagyományőrző palóc faluban.

4. Vállaj

Ez a falu a román – magyar határon található, felépítése és megtervezett telekrendszere egyedülálló a Hazánkban, alakulása 1747-re tehető.
Az idő múlásával sem a házak, sem a porták és azok tudatosan kialakított kapcsolata azóta sem változott.


A falu életében talán az itt található több, mint száz csarnokos csűrt lehetne kiemelni, melyek tégla oromfallal és fűrésszel kialakított mintájú, nagy csűrkapukkal vannak ellátva.

5. Magyarpolány


A Bakony délnyugati részén található Magyarpolány egy régi sváb település, ahol alig 1300 fő éli mindennapjait.
A falvacskában a faluszerkezet a mai napig olyan, mint évszázadokkal ezelőtt, majdnem 45, országos védelem alatt álló tornácos parasztházakkal, melyeken a jellegzetes bakonyi népi építkezés is jól látható.


1990-től Tájház is működik itt, mely alkotóház és falumúzeum.
Ezzel és az épületekkel együtt Magyarpolány a Nemzeti Örökségeink részét képezi, 1993-ban Európa Nostra – díjat is kiérdemelt ez az apró falu.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Exkluzív esküvőhelyszín Budapesten

Exkluzív esküvőhelyszín Budapesten, patinás környezetben, a múlt század emlékeivel, és...

Drengolás

A drengolás jelentése benyomulás, versenyen például az ellenfél és a bója közé.

Légszekrény

Légszekrény - kishajókba épített kamrák, amik boruláskor nem engedik a hajót elsüllyedni

Steuerbord

Steuerbord (ejtsd:stajerbord) - a hajó menetirány szerinti jobb oldala, kormányféloldal

Balaton 295

A Balaton 295 vitorlás hajó bemutatása: A Balaton 295 a közkedvelt és sikeres Balaton...