Egy átfogó kutatást végeztek a Balaton vízminőségnek az ellenőrzése céljából, hogy megtudják, milyen gyógyszerhatóanyag-maradványok fordulnak elő a Balatonban, valamint vízgyűjtő területein, továbbá mik a szennyezés pontos forrásai, és milyen terhelést jelentenek ezek a vízi környezetükre, a kutatások eredményét a greenfo.hu közölte.
A Balaton vízének gyógyszertartalmát vizsgáltak
Az elmúlt évek során a környezetanalitika fejlődési irányának középpontjába az egyre nagyobb figyelmet igénylő szerves mikroszennyezők kimutatása került, mint az endokrin rendszert megzavaró anyagok, illetve a gyógyszer hatóanyagok. Szerencsére a szennyvíztisztító technikák folyamatosan fejlődnek, de ennek ellenére a szerves szennyezők teljesmértékű eltávolítása a tisztítási folyamat során a mai napig nem megoldott. Mivel a tisztító műből elfolyó vizet természetes vizek, mint folyók, tavak, patakok, fogadják be, a szennyezések ezekben a felszíni vizekben is megjelennek, így a Balatonban is.- fejtették ki a greenfo.hu oldalon. Dr Maász Gábor, a Balatoni Limnológiai Intézet kutatója tanulmányozta részletesen a vizeinkben található gyógyszeripari alapanyagokat, és azok alakulását.
Ez lett a kutatás eredménye
Aza alapos kutatás eredményéről maga a kutató, Dr. Maász Gábor, a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos főmunkatársa számolt be részletesen.
„Kutatásunk célja volt, hogy meghatározzuk a Balaton és vízgyűjtő területén jelenlevő gyógyszerhatóanyag maradványokat és azonosítsuk a szennyezési forrásokat, amelyek terhelést jelentenek a vízi környezetekre. A felmérés során vizsgáltuk a régióban jelenlevő ismert szennyező forrásokat (szennyvíztelepek), valamint igyekeztük a szezonális hatásokat is azonosítani. Széles spektrumú analízist végeztünk, ahol 134 gyógyszer hatóanyagot vizsgáltunk, amellyel egy átfogó képet kaptunk a jelenlévő szennyezések típusáról és mértékéről. Összességében a felmérés során 69 molekulát azonosítottunk legalább egy minta esetében, köztük 15-t első alkalommal vízi környezetből. Megállapítottuk, hogy a fő szennyezések a szennyvíztisztító telepekhez köthetők, azonban a turizmus általi hatás is megfigyelhető volt a turisztikai szezon során. Továbbá egyes szennyezők (rekreációs szerek) megjelenése szintén megerősítette, hogy a tömegturizmus általi hatások megfigyelhetőek a vízminőségen. Megállapítottuk, hogy az ez idáig, régióban történt intézkedések mindenképpen pozitív hatással vannak e szennyezési típusokat illetően is. A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer nagy szerepet játszik és komoly vízminőség javító hatással rendelkezik, valamint a Balatoni körcsatorna is jelentős mértékben hozzájárul a szennyezések lokális áthelyeződéséhez.”
A kutatás eredményét hasznosítani fogják
A Balaton Magyarország turisztikai vonzerejének, így közvetve a gazdaságunknak is az egyik kulcseleme, ezért fontos a megfelelő minőségű víz biztosítása, éppen ezért a kuatatás eredményét fel fogják használni a megfelelő szervekkel közreműködve, és mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy minél jobb minőségű, és tisztább legyen a Balaton vízé. Dr. Maász Gábor kutatásához hozzátette: „A felmérések tapasztalatait és értelmezését megkezdtük az illetékes hatóságokkal, szervezetekkel, ezáltal a kapott eredmények jelentősen hozzájárulnak az utóbbi években tapasztalt megfelelő vízminőség további fenntartásához. További hasznosulás, hogy az említett szervezetekkel együttműködések indultak új kutatási témák megkezdésére, mint például szennyvízkezelési technológiák hatásfokának tesztelése és a Balatoni monitoring folytatása.”