Hazánk második legnagyobb tava, a Fertő-tó

Ilyés Zsófi

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A Fertő-tó Magyarország második legnagyobb tava, egyben lefolyástalan is, és Sopron közelében található, hazánk északnyugati határánál. Most erről tudhattok meg többet.
 

Nevét a „fertő” szóból kapta, ami mocsarasat, sárosat jelent, bár mára már eléggé elavult lett ez a kifejezés, de a tóra még mindig igaz, hiszen a magyar részének több, mint a 4/5-ét, az osztrákénak pedig több, mint a felét nád fedi el.


A tó múltja sok vita tárgya volt. Régészeti feltárások bizonyítják, hogy már az újkőkorban lakott volt a környéke, akkor Pelso néven ismerték. 


Feltevések szerint Galerius császár szinte tetljesen kiszáríttatta a negyedik században, ám hamar megtelt újra vízzel, bár a 14. században még kisebb volt, mint ahogyan ma láthatjuk, s legkeskenyebb része a közepe volt, ahol vámot szedtek rá. 


A tó többször apadt, és gyakran áradt, erre nem egy oklevél is bizonyítékul szolgál számunkra.

1855-ben azonban az itt élők figyelmét felkeltette, hogy a tó vize folyamatosan apad, eredeti partjait elhagyja, visszahúzódik innen, és 1866. júniusára teljesen eltűnt., s a maga után hagyott iszap olya életveszélyes volt, hogy senki nem mert a közelébe menni, hiszen záros időn belül elsüllyedt volna benne. 


1869-ig maradt ez így, teljesen ki volt száradva, így területét felszántották, és gazdasági épületeket húztak ide, pedig kiapadásának oka pusztán az akkori időben jelen lévő nagy szárazság volt, hiszen a patakok vize is elapadt, melyek táplálni tudták volna. 
 

Vízszintje a mai napig nagyon ingadozik, hiszen pusztán csak a Vulka folyó táplálja, iszapjában pedig nagyon sok nátrium lelhető fel, így a víz erős só, és lúgtartalommal rendelkezik, így eshet meg az is, hogy keleti partvidéke nagyon szikes. 


Mivel kiterjedése folyamatosan változik, így állandó partvonala sincsen, 100-200 évente mindig kiszárad, de volt már példa arra is, hogy olyan nagyra duzzadt, mint a Balaton (1768-69), így összesen öt falut is teljesen elnyelt.

Nádasában a nagy kócsag egész telepekben költ, és több, mint 700 pár madár él itt, akárcsak a kanalas gém, és a vörös gém is. További számos növény, és állatfaj él itt tömegesen, közülük pedig nem egy fokozottan védett is. 

Védelme közös érdekünk, akárcsak az összes többi természeti értékünké is!


 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Cirrus

A cirrus egy 8-12 km magasan úszó apró fehér pamacsos felhőfajta. Ha kis számban...

Backbord

A Backbord (ejtsd: bekbord) kifejezést lásd a jobb csapás -nál.

Osztályjelzés

  A hajó típusának jelzése a nagyvitorlán.

Balatonfüred - Balatonfüredi Yacht Club (BYC)

  A Balatonfüredi Yacht Club A BYC közforgalmú kikötő, 70 kikötőhellyel...

Beton

A beton egy kötőanyagból (cement, rigipsz, gipsz..), adalékanyagból (homok, sóder, kavics,...