Újabb varázslatos miniatűr szobor: a Szabadság hídon lazul Ferenc József

VN

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Kolodko Mihály egy újabb varázslatos miniatűr műalkotással örvendeztette meg a Budapesti lakosokat. Az új szobor a Szabadság hídon kapott helyet, és nem mást ábrázol, mint a híd eredeti névadóját: Ferenc Józsefet. 

Kicsoda az a Kolodko Mihály?

Mielőt a szoborról beszélnénk úgy illik, hogy kicsit beszélünk az alkotójáról is. Biztosak vagyunk benne, hogy sokak számára nem teljesen ismeretlen Kolodko Mihály neve. Apró, de annál zseniálisabb, és jókedvet árasztó alkotásaival Budapesten járva-kelve több helyen is találkozhatunk, sőt nemrégiben, még szeretett Balatonunkon is megjelent egy nagyon aranyos alkotás: a mesés figura okkal került oda, ahova került. Na de hova, és Ki? Erről részletesen itt írtunk. Na de már megint csak az alkotások, beszéljünk kicsit tényleg az alkotóról! Mihail Kolodko, más néven Mihajlo Kolodko, vagy ahogyan mi ismerjük, Kolodko Mihály egy olyan kárpátaljai szobrászművész, aki Ungvár utcáinak alkotott először, majd úgy döntött, Budapest lakosainak szürke napjait is megszínesíti alkotásaival, és milyen jól döntött… Művészi irányú érdeklődése a középiskola elvégzése után, 1996-ban az Ungvári Erdélyi Béla Művészeti Szakközépiskolába vezette, majd 2002-ben diplomát szerzett a Lembergi Művészeti Akadémia szobrász szakán.

Honnan jöttek a miniszobrok?

Kolodko Mihály véleménye szerint azok az idők már rég elmúltak, hogy egy szobor elkészítését központilag határozzák meg; szerinte manapság már fontos teret engedni a művészek és az emberek érdeklődésének is. Így született meg például a 2010-ben Ungváron felállított Lámpagyújtogató szobor is, amely a város szülöttének, Kolja bácsinak alakját örökítette meg. Valahogyan így kezdett el a miniszobrok felé is érdeklődni, ami szerinte, és szerintünk is ugyanolyan hatást képes kiváltani, mint egy jóval nagyobb óriási alkotás. Illetve nem mindig volt tervei megvalósításához megrendelője, és így anyagi fedezet híján, hogy ötletei ne vesszenek el, elkészítette őket kicsiben. Az első ilyen jellegű budapesti alkotás a Parlamentnél található Főkukac figurája, ami az egyik kedvenc mesei szereplőjét formázza, A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből. A kockásfülű nyúltól kezdve a Noé-bárkáján, Mekk Eleken, a Rubik kockán, Lisa Simpsonon, Herzl Tivadaron, a 14 karátos autón át, egészen olyan szellemes alkotásokig, mint az öngyilkos mókus, és még sorolhatnánk rengeteg mini szoborral találkozhatnak Budapesten a szemfüles kalandorok.

Ferenc József a Szabadság hídon

Csak kevesen tudják, de a Szabadság híd korábban Ferenc József híd volt, ezt követően pedig Fővám téri híd, de ez most annyira nem fontos a történet szempontjából. Nemcsak a híd átadásán volt jelen Ferenc József, hanem maga verte be az utolsó szegecset, nem meglepő tehát, hogy az uralkodó tiszteletére Ferenc József hídra keresztelték a Dunán átívelő építményt. A hidat Szabadság híddá 1946. augusztus 20-án nevezték át. A függőágyas lazulás ötlete pedig valószínűleg a Szabihíd mozgalom miatt jöhetett képbe, aminek a lényege, hogy nyaranta bizonyos napokon lezárják a forgalom elől a hidat, ilyenkor rendszerint van itt piknik, tánc, minikoncert, és persze nemcsak a pokrócok és a piknikkosarak kerülnek elő, hanem a függőágyak is. 
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Flottavitorlázás

Flottavitorlázás során több hajó, képzett szkipperekkel járnak be azonos útvonalat,...

Révfülöp Hajóállomás BH Zrt.

A Balaton nyugati medencéjének északi partján található a Balatoni Hajóállomás Zrt....

Mesterházy-Nagy Ákos

Mesterházy-Nagy Ákos (Piri) életrajz Mesterházy-Nagy Ákos 1988-ban született és...

Biztonsági távolság

A Hajózási Szabályzat előírja, hogy a Balatonon a vitorlás csónakokon 30 cm, más tavakon...

Bohém Étterem Budapest

A Pest Buda Bisztró étterem az egyik legjobb étterem Budapesten Különlegességét maga a...