Ezért nem érdemes fast fashion, vagy designer ruhákat vásárolni

VN

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A korlátlan fogyasztás komoly veszélybe sodorta bolygónkat, és sokan nem is gondolkodnak el azon, hogy ezt részben öltözködési, illetve ruhavásárlási szokásainknak köszönhetjük. Ezt a gondolatot fejti ki bővebben cikkében Kara Lane is, aki az alábbi elmélkedést osztotta meg saját webhelyén a fast fashion és designer ruhákról, és azok értékéről:

Bizonyára hallottad már a régi mondást, miszerint azt kapsz, amit megfizetsz. Nos, ha a fast fashion, azaz „gyors divat” márkájú ruhákról van szó, akkor ez az állítás maximálisan igaz: alacsony árakért alacsony minőséget kapunk. Ha azonban a luxus designer ruhákról van szó, akkor ez az örökérvényű állítás valahogy semlegessé válik, hiszen nem kapunk tízszer jobb ruhákat azért, ha tízszer magasabb áron vásároljuk meg őket. Tehát sem a fast fashion, sem pedig a designer ruhákra nem érdemes pénzt kiadni.

A különféle fast fashion márkák azért kínálják olyan olcsón ruhadarabjaikat, mert ezek olcsó anyagokkal és gyártási technológiákkal készülnek. Nem csoda, hogy a fast fashion ruházatokat gyakran „eldobható” divatként is szokás emlegetni. Egyesek szó szerint veszik ezt, és csak egy alkalommal viselik fast fashion darabjaikat, mielőtt kidobnák őket. Nem csoda, hogy a szeméttelepek tele vannak az ilyen ruhákkal.

Aki kicsit elgondolkodik ezeken a dolgokon, az belátja, hogy valaminek az értéke nem abban rejlik, hogy mennyibe kerül, hanem hogy mennyit ér. Egy 5-6 ezer forintos, olcsó nadrág, amit félreszabtak és beragad a zipzárja nem feltétlenül ér sokat, ahogy azok a felsők sem, amelyek néhány mosás után elkezdenek szétmenni.

A California Closets egyik szíóvivője azt állította, hogy az átlagember csupán ruhái 20%-át viseli. Biztosak lehetünk benne, hogy ebben a fast fashionnek is szerepe van, hiszen ki visel szívesen olyan ruhákat, amik láthatóan olcsók?

Viszont van a lónak egy másik oldala is, mert mégis ki akarna többet fizetni ruháiért és kiegészítőiért, mint amennyit azok valóban megérnek? A luxusmárkák több százezer, vagy akár több millió forintos árakon árulják darabjaikat. A naivabbak azt hiszik, hogy a luxus designer márkák termékei sokkal jobb minőségűek is csak azért, mert tízszer annyiba kerülnek, mint az átlag ruhadarabok. Tény, hogy az anyaghasználat és az elkészítés valamivel színvonalasabbak, mint amit a fast fashion márkáktól kapunk, de az ár nagy részét a márka és a marketing teszi ki, nem pedig a minőségbéli különbség. A designer márkák óriási pénzeket költenek arra, hogy elhitessék az emberekkel, hogy megéri túlfizetni a termékeikért.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Salona 45

Salona 45 vitorlás hajó bemutatása A Salona hajógyár 7 éve gyárt vitorlás hajókat, 7...

Schwert

Schwert (ejtsd: svert) - jolle leengedhetõ uszonya, oldalsodródás ellen

Bohém Étterem Budapest

A Pest Buda Bisztró étterem az egyik legjobb étterem Budapesten Különlegességét maga a...

Antiallergén matrac

Vajon miért érdemes antiallergén matracot vásárolni?   Ha téged is állandó...

Exkluzív esküvőhelyszín Budapesten

Exkluzív esküvőhelyszín Budapesten, patinás környezetben, a múlt század emlékeivel, és...