A vitorlázás sokak szerint nem sport, csak egy úri szórakozás. De, aki vitorlázik jól tudja, hogy a vitorlázás nemcsak a fedélzeten való napozásból, és a koktélok szürcsöléséből áll, aki valóban kicsit is komolyabban veszi a vitorlázást, az sokat fejlődhet, sokat tanulhat. Mutatunk is 4 szuper dolgot, amiben könnyedén fejlődhetsz szinte észrevétlenül miközben vitorlás kalandokon mész át.
#1: Megtanulod látni a szelet
Látni a szelet, kicsit misztikusan hangzik, mint valami ötödik érzék, valójában csak egy kiélesedett megfigyelő készség, ami igen hasznos vitorlázás során, és azon kívül is. De mit is jelent ez pontosan? Egy pillantást vetsz az égre, és abból, hogy gyorsan megállapítod milyen gyorsan, és melyik irányba haladnak a felhők, már tudod is milyen szél fúj, milyen erősséggel? Már a legapróbb szellőt is megérzed a bőrödön? Bár a vitorlásokon jellemzően megannyi műszer működik a szél irányának, erősségének jelzésére, amik nagyon hasznosak, az emberben is kialakul egy képesség, hogy jobban odafigyeljen a természet jelzéseire.
#2: Ráérzel a tökéletes csapatmunkára
Csapatban működni nem mindig egyszerű, pedig a mai komplex világunkban szükség van a jó csapatmunkára, hiszen egyetlen személy tudása, ideje, energiája, kapacitása már nem elegendő egy-egy probléma teljeskörű megoldására, ahogyan egy kicsivel komolyabb vitorlást sem lehet irányítani egyedül. Egy vitorlás tökéletes hely arra, hogy megtanulj csapatban dolgozni, hiszen itt tényleg harmonikusan, világosan kommunikálva kell együtt dolgozni, ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen alakuljon.
#3: Stratégiai gondolkodásmódod fejlődik
Egy másik nagyon hasznos kompetencia a mai világban a stratégiai gondolkodás, egy vezetőnek elengedhetetlen például, hogy a kisujjában legyen ez a dolog. A vitorlázás pedig erre is remekül megtanít. Hogy hogyan? Aki vitorlázott már valaha, az jól tudja, hogy a vitorlázás valójában egy nagy stratégiai játszma, a nagy vitorlásversenyek sorsa is gyakran a megfelelő stratégia kiválasztásánál dől el. Értelmezni kell a víz jeleit, megfelelő útvonalat választani, ami persze a szél, és az időjárási viszonyok függvénye, megfelelően kell koordinálni a csapatot, tudni kell mikor kell kérdezni, vagy visszajelezni, mikor hozhatsz önálló döntést, és mikor kell kikérned a csapat véleményét. Illetve a problémamegoldás terén is fejlődhetsz, mert bizony egy-egy vitorlás túra részén nem kevés nem várt fordulattal, eseménnyel kell szembenézni.
#4: Muszáj alkalmazkodnod a körülményekhez
Vitorlázás közben bizony nem mindig süt a nap százágra, ahogyan azt sokan gondolják, a szélsőséges körülményekhez is meg kell tanulni alkalmazkodni. Jöjjön eső, vagy szélvihar egy idő után nemcsak, hogy alkalmazkodni fogsz, hanem szintté eggyé válsz az elemekkel.