Sorozatunk első részében megismerhetted a legfurcsább dolgokat a magyar tengerről, ám ezeknek itt még nincs vége! A második részben újabb tíz olyan tényt szedtünk össze a Balatonról, melyen biztosan te is meglepődsz majd!
1.
Mint minden hírhedt természeti jelenséghez, a Balatonhoz is számos monda és legenda fűződik. Az egyik ilyen történet szerint két óriás család is élt a tó két oldalán, akik állandóan harcban álltak egymással és a két asszony könnyeinek köszönhetően született meg a magyar tenger.
2.
Az alsóörsi strand az egyik legjobb strand a Balatonon, de ezt sokan nem tudják. Alsóörs pedig már többször is elnyerte a “Legkedveltebb balatoni üdülőhely” címet. Érdemes ellátogatni erre a remek településre, hiszen sok látnivalóval és kellemes balatoni hangulattal találkozhatunk!
3.
A Balaton a nap sugarait széles körben veri vissza, így tökéletes feltételeket biztosít a finomabbnál finomabb borok születéséhez, a legkiemelkedőbb ezek közül pedig a Badacsony és már az ókori rómaiak is termeltek itt számos fajtát a finom nedűből.
4.
Már a reformkorban is kedvelt hely volt a magyar tenger és annak környéke, a nőket, lányokat például wellness lehetőségekkel csalogatták a tóhoz és az itt létesült színházak, bálok is messziről vonzották a népeket.
5.
Hazánk szinte összes neves művésze kapott itt ihletet, nem egy közülük pedig számos nyarat töltött el itt. Ilyen ember volt például Jókai Mór, Kisfaludy Sándor és Blaha Lujza szinte az egész életét töltötte itt.
6.
A Balaton leghíresebb nevezetessége a Tihanyi-félsziget és a tetején épült apátság, mely a 18. században épült. Tihany népszerűségét egyébként az apátság falairól visszaverődő, majd 700 méteres távot megtevő visszhang is növeli, mely ma már a fák és házak miatt szinte alig hallható.
7. Ha Balaton, akkor Kékszalag, melyet már 1934. óta rendeznek meg minden második évben a vitorlázás fanatikusai számára. Majdnem 1500 vitorlázó száll versenybe a legjobb helyezésekért mintegy 160 kilométert megtéve a magyar tenger vizén.
8. A Balaton-átúszó verseny már 1987-óta hagyománynak számít, ezalatt az idő alatt több tízezer ember ússza át a tavat 5,2 kilométeres távot megtéve.
9. A Tihanyi-félsziget, valamint a Tapolcai-medence tanúhegyei már 2009. óta szerepelnek az UNESCO világörökségi javaslatának listáján.
10. A Kis-Balaton és annak területe egészen a 19. századik volt egy egész egység, ám azóta külön váltak és a terület tájvédelmi körzet lett.
+1. Nem egy szavazás alapján derült ki, hogy a legtöbb turista a szép környezet végett utazik le nyaralni a Balatonhoz, a legnépszerűbb úti célok pedig Siófok, Balatonfüred és Tihany.