Ha van valami, amiből hamar kifogysz egy nyaralás alatt (természetesen a pénzen és időn kívül), az az energia. Meg kell tanulnunk feltöltődni, mert energiánk hamar elfogy, mondja Michael Finklestein, aki az integrált és holisztikus orvostudomány egy jeles képviselője New York-ban. Feltöltődésünk titka pedig, hogy megváltoztatjuk a mozgással, étkezéssel, és pihenéssel kapcsolatos hozzáállásunkat.
A relaxáció tanulható
Virender Sodhi, ajurvédikus doktor szerint a rendszeres testmozgás olyan formái, mint a napi 35-40 perces jóga vagy séta nemcsak újjáéleszti, hanem egyenesen felturbózza immunrendszerünket és közérzetünket is egyúttal. Nem szabad azonban túlzásba sem esni, hiszen a túlzottan megerőltető mozgás valójában gyengítheti immunrendszerünket. Az aktivitás segíti az emésztésünket, és energiáinkat – a rendszeres testmozgást végző emberek kevesebbszer lesznek betegek.
Finklestein szerint a nap közepén ajánlatos kimenni a szabadba egy kis friss levegőt szívni az irodák mesterséges levegője helyett, és egyúttal kiszakítani magunkat a mesterséges környezetből. A természetes napfény segíti az agyad hatékonyabb működését, még egy felhős napon is – és jobban is alszol a napsugaraknak köszönhetően.
Nemcsak a bezártság előli menekülés miatt van jelentősége a nap folyamán a szabadban töltött időnek. Finklestein szerint maga a természet is energiaforrásként szolgálhat. Figyelnünk kell a természet ritmusára és ciklikusságára – ahogyan a nap lemegy, le kell lassítanod, és 10 óra körül alváshoz kell készülődnöd – mondja. A héten egy napot mindenképpen szentelj a pihenésnek, hogy a hét többi hat napján hatékonyabb lehess.
Megpróbálhatsz fordítva rajzolni, hogy megváltoztasd a szemléletmódodat. Ez energiával tölt fel, mivel az agyad jobb oldalát használod – amely a kreatív, intuitív feledért felel, amelyet általában elnyomunk. Ahhoz, hogy ezt a technikát használhasd, szerezz be egy rajzot, amit valaki más rajzolt és fordítsd fejjel lefelé. Ezután másold ezt le, miközben a fejedben a valójában rajzolt valamire gondolsz. A szabadírás is egy, a jobb agyféltekét stimuláló módszer. Írj 10-15 percig gondolkodás nélkül, tehát ne koncentrálj sem a helyesírásra, sem a nyelvtani kötöttségekre.
Sodhi azt is ajánlja, hogy csak az egyik, a bal orrlyukunkat használva stimulálhatjuk a jobb agyféltekét. Zárd be a jobb orrlyukadat, és lélegezz ki és be csak a baloldali orrlyukaddal tízszer, legalább kétszer egy nap. Matthew Edlund, a Pihenés hatalma: miért nem elég az alvás önmagában című könyv szerzőjeként, azt a koncepciót vallja, hogy a pihenés négy fajtájára van szükségünk: fizikai, szellemi, szociális és lelki pihenésre. „Valamennyien küzdünk a pihenéshiányos életmódunkkal, mert nem úgy használjuk a testünket, ahogyan azt kellene” magyarázza. A pihenésről a legtöbb embernek pont az ellenkezője jut eszébe a valóságnak, mivel a pihenés testünk aktív és tudatos újjépítését jelenti.
Edlund a mély légzésgyakorlatokat ajánlja, mint a fizikai nyugalom elérésének egyik módját. Lélegezz be az orrodon keresztül, amíg elszámolsz négyig és lélegezz ki az orrodon át, miközben elszámolsz nyolcig. A másik módszer az ún. paradox relaxáció, amelyben egy bizonyos izomcsoportodra koncentrálsz, és arra, hogy az mennyire feszes. Nem feszíted meg és nem is lazítod el, csak figyeled az izmok állapotát – érezd, tapintsd, legyél a kiválasztott izomcsoport tudatában. Azáltal, hogy minden figyelmed egy pontra irányul, a test többi része ellazul.
A szellemi frissességre is szükségünk van ahhoz, hogy jobban fókuszáljunk, koncentráljuk, figyeljünk és hatékonyabbak legyünk - mondja Edlund. Mozdulj meg a zenére, engedd, hogy a testedbe áramoljon - mozogj együtt a zenével. Vagy koncentrálj a természetre – akár egy levélre és képzeld azt, hogy Te is úgy mozogsz, mint egy levél. Ilyen praktikákkal összeszedettebb leszel.
A szociális pihenés azt jelenti, hogy keresed mások társaságát. Minden héten beszélj valakivel, akiben bízol, még ha csak néhány percig is. Találd meg ezeket az embereket az életedben, akár a templomban, vagy egy sporttevékenység, vagy akár egy közös érdeklődés kapcsán, mint amilyen a tánc, vagy a kézművesség. A kutatások azt bizonyítják, hogy a társadalmi érintkezés sokfélesége mindenképpen hozzájárul a jó egészséghez.
Edlund szerint a lelki pihenés vagy meditáció, vagy ima segítségével érhető el. Egy egyszerű meditációs technika, ha nyugodtan ülünk, kihúzzuk a gerincünket, becsukjuk a szemünket és és lassan lélegzünk az orrunkon keresztül. Telítsd meg a tüdődet, tartsd bent a levegőt három másodpercig, majd ereszd ki hangosan a levegőt a szádon keresztül. Sodhi azt mondja, hogy az érzelmi és lelki terhektől is megszabadít, ha 10-15 percig naponta kétszer elvégzed ezt az egyszerű gyakorlatot.
Táplálkozás az energia jegyében
Sodhi szerint sokkal jobban tennénk, ha utánoznánk az állatokat a természetben, amelyek egész nap csak kérődzenek, nekünk is nassolnunk kellene.
Az ebéd gyakran lehet energiagát. A szénhidrátok letargikussá tesznek bennünket, tehát a nap közepén el kell kerülnöd a kenyeret és a tésztákat. Ehelyett egyél salátát, vagy sovány húst, és a folyadék emellé inkább tea, vagy víz legyen, és semmiképpen nem egy magas fruktóztartalmú szirup. A szénsavas üdítők ugyancsak hozzájárulnak az ebéd után kialakuló letargiához, Finklestein szerint néhány perc ebéd utáni pihenés mindenképpen ajánlatos, ha megelőzi a nap folytatását.
Pihenés nélkül nem leszünk energiával, illetve élettel telve. Biológiai értelemben szükséges és kritikus, hogy vitalitásunkat újjáépítsük. A megfelelő pihenés egy egészséges étrenddel és némi testmozgással kiegészítve, ugyancsak a legjobb módja a nyaralás kiélvezésének, ahelyett, hogy épphogy csak túlesnénk rajta.
Tehát most már naponta sétákat teszel a szabadban, több időt szánsz a pihenésre, és okosan nassolsz. Rendben! De ha még mindig segítségre van szükséged, hogy a délutáni energia hullámvölgyön túljuss, íme néhány további ötlet:
- Ülj egyenes háttal az asztalodnál. Amellett, hogy ismétlődő húzódásos sérülésekhez is vezethet, a görnyedés az oxigénfelvételt is akadályozhatja akár 30%-os mértékben.
- Gondoskodj a jó alvásról. A golgotavirág, a kamilla, és a macskagyökér régóta használatosak az édes álmok biztosítására. Ma olyan altató hatású anyagok egészítik ki ezeket, mint amilyen a laktium, a meleg tejben található nyugtató anyag, a melatonin, amely egy hormon, ami a test belső óráját szabályozza, és a GABA, ami egy olyan aminosav, amely ugyancsak álomba segíthet.
- Tedd lehetővé önmagad számára, hogy rendesen, otthon készült ételeket fogyaszthass és ezáltal elkerülhesd a gyorséttermi ételek csapdáját – úgy hogy ahol csak lehet járható utat találsz, megoldásokat keresel – pl. főzöl abból amit találsz a konyhában, konyhakészen veszed a salátát a boltban, feltöltöd rendszeresen a háztartásodat az alapvető alapanyagokkal, és amikor csak teheted több ételt főzöl, amit lefagyaszthatsz majd egy másik alkalommal még bármikor elfogyaszthatsz.
- Küzdj a stresszel az ún. adaptogén gyógynövények segítségével, amelyek segítik testedet a fizikai és érzelmi igénybevétel esetén. A népszerű adaptogének közé tartozik a koreai és amerikai ginzeng, az eleuthero, a rhodiola, és az ashwaganda.
- Az olyan napokon, amikor rohansz, ihatsz shake-et a kimaradt étkezés helyett. A fehérjeporok, vagy a folyékony multivitamin italok és a teljeskiőrlésű élelmiszer koncentrátumok tápanyagok tömegével töltenek fel. Az ázsiai energiatonik a goji vagy spirulina is feltölthet, vagy akár egy proteinnel, B vitaminokkal és vassal tele alga.