Szovjet kórházhajó roncsaira bukkantak a Fekete-tengerben orosz katonai kutatók. Az Armenyija szovjet kórházhajó még 1941. november 7-én süllyedt el a náci német légierők bombázásában. A mai napig az egyik legsúlyosabb tengeri katasztrófaként tartják számon, habár a Titanic elsüllyedésének a története jóval közismertebb. Fedélzeten egyes becslések szerint körülbelül 6-10 ezer fő tartózkodott, így legalább négyszer annyi áldozatot követelt e a szerencsétlenség, mint a Titanic jéghegynek való ütközése.
A világ egyik legsúlyosabb tengeri katasztrófája
Hajókórház lévén a fedélzeten főként menekülteket, valamint sebesülteket szállítottak. Szevasztopolból indult el az elég nagyméretű hajó 1941. november 6-án Jaltára, ahol a következő napon több száz menekültet vett fel, többek között a fedélzeten tartózkodtak az Artek úttörőtábor munkatársait családostul, valamint a krími kommunista pártvezetés egy része is, tehát a háború szempontjából elég értékes volt az úgynevezett rakomány. Tovább fokozta ezt, hogy a kórházhajó fedélzetén levéltári anyagok és múzeumi gyűjtemények is voltak. Az Armenyija utasszállítóra felfestették ugyan a vörös keresztet, ami hivatalosan a háborúban a kórházhajók jelzése volt, de egyes híresztelések szerint nem kizárt, hogy fedélzetén légvédelmi ágyúk voltak. Ha ez igaz, akkor pedig a német hadierő teljesen legálisan indított légi csapást a hajóra. E felől egyelőre nincsenek nyilvános adatok, és bizonyítékok.
Végre megtalálták a hajóroncsot
Az orosz kórházhajó roncsait már régóta keresik, több sikertelen kutatás után, végre eredménnyel záródott az expedíció, ugyanis 2020. 04. 27-én az az Orosz Földrajzi Társaság bejelentette: megtalálták az Armenyija roncsait. Az elmúlt két évtizedben a tengerfenék egy több mint 300 négyzetkilométeres szektorát tanulmányozták már, még nem 2017-ben végre mágneses anomáliát észleltek, amiből arra következtettek, hogy a közelben lehet az elsüllyedt hajó, és ez így is lett.
Ezek derültek ki az elsüllyedt kórházhajóról
Egyelőre még részleteket nem árultak el, de mindenképp sikernek könyvelhetjük el, hogy a világtörténelem egyik legsúlyosabb hajókatasztrófájáról hamarosan több információ is rendelkezésünkre fog állni, természetesen amennyiben nyilvánosságra hozzák, bár e felelől vannak kétségek. A hajótörzset hanglokátor segítségével márciusban, mintegy másfél kilométer mélyen, a Krím partjaitól 18 tengeri mérföldre találták meg. Megállapították, hogy a hajót légi bombázással süllyesztették el, nem pedig torpedóval.