A Watt-tenger Földünk egyik legkülönlegesebb tengere, hiszen hol látható, hol pedig nem. Apály idején kiszárad és eltűnik.
Eltűnő Watt-tenger
A Watt-tenger Hollandia és Németország területén található. Földünk egyik legkülönlegesebb tengere, hiszen földrajzi és természeti sajátosságaiból adódóan hol látszódik, hol pedig eltűnik.
Különleges tulajdonságainak köszönhetően a furcsa tenger 2009-ben az UNESCO Világörökség listájára is felkerült olyan természeti jelenségként, amely Földünk kialakulását és fejlődését mutatja be. A Watt-tenger egy olyan ökológiai rendszer, mely az állat- és növényvilág létrejöttét prezentálja, valamint a biológiai sokféleség megóvásának lelőhelye.
A Watt-tenger sokszínűsége egyedülálló. Különlegessége abban áll, hogy majdnem teljes egészében árapály-síkság. A dinamikus természeti folyamatok a sáncszigetek, csatornák, vízmosások, sós mocsarak és más tengerparti, illetve üledékes formák folyamatosan változó együttesét alkotják itt meg, egyedülálló módon a világon.
Földünk legnagyobb árapály-síksága
Az Északi-tengerhez tartozó Watt-tenger Földünk legnagyobb összefüggő árapály-síksága. Fokozatosan mélyülő, homokos-iszapos tengerfenék az apály idején kiszárad.
A visszavonuló víz után a terület tele van árapály-csatornákkal, homokpadokkal, hínármezőkkel, kagylóágyakkal, homokzátonyokkal, iszapos árapály-síkságokkal, sós mocsarakkal, homokos partokkal es dűnékkel.
A tenger gazdag élővilága, a szárazra kerülő csigák, kagylók, halak valamint a szárazföld part menti területeinek fűféléi pazar éléstárat és kitűnő fészkelőhelyet jelentenek az itt előforduló madarak számára. Rajtuk kívül a terület számos növény- és állatfaj otthona. Nagyon ritka tengeri emlősök, mint példul a borjúfóka, a kúpos fóka vagy a barna delfin is megtalálható itt.