Mi a megoldás, ha részt veszel egy vitorlás képzésen Kubában, aztán hirtelen kirobban egy világjárvány, törlik az összes repülőjáratot, és nem tudsz hazajutni Európába, ne meg még ráadásul diák is vagy, szóval a szüleid is hiányoznak? Elfogadod a helyzetet és megpróbálod egy vadidegen helyen átvészelni minden bizonnyal eddigi életed eddigi legmeredekebb helyzetét vagy, fogod a frissen megszerzett vitorlás tudásodat és az Atlanti-óceánt átszelve hazavitorlázol? Hát a szóban forgó diákcsoport az utóbbit választotta!
Kubából egészen Hollandiáig vitorláztak
Nem semmi teljesítmény az biztos, egy ilyen hosszú út még profi vitorlázóknak is kihívást jelenthet. De ha egyszer nincs más megoldás, akkor nincs más megoldás. Egy 14-17 éves holland fiatalokból álló 25 fős csoport ugyanis Kubán folytatott tanulmányi jellegű utazást, több hetes vitorlás képzésen vettek részt a régióban, de mikor március közepén felütötte a fejét a koronavírus, az összes járatot törölték, ellehetetlenítve a hazajutásokat Európába. Az őket felkészítő 12 tapasztalt tengerész és 3 pedagógus hosszas mérlegelés után végül úgy döntött, hogy repülőjárat híján a vitorláshajóval indulnak haza. Az út, ami a két kontinenst köti össze több mint 7 ezer kilométer, igazából még leírni is sok, nemhogy 25 gyerekkel egy vitorlás fedélzetén megtenni.
Végül épségben hazaértek
5 hét, 5 teljes hétig hánykódtak az Atlanti-óceánon, de végül biztonságban kikötöttek Hollandia partjainál, akárcsak a nagy felfedezések idejében. Egy kétárbocos szkúnerrel tették meg ezt a hosszú, és minden bizonnyal izgalmakkal teli, de közel sem egyszerűnek mondható utazást. Az én szememben a fiatalok igazi hősök, hiszen gondoljunk csak bele, hogy mennyi lelki erő kellett ehhez az egészhez, mennyivel egyszerűbb lett volna egy kényelmes repülőre felülni és néhány, vagy kicsivel több óra alatt hazarepülni. Alkalmazkodniuk kellett a fedélzeti körülményekhez, bár vitorlás képzésre indultak, nem egy ilyen hosszú utazásra voltak felkészülve így nem voltak meg a kellő felszereléseik, tapasztalatuk meg pláne. Santa Lucia szigetén töltötte fel a készleteiket, illetve szerezték be a szükséges ruházatot is a hosszú útra.
A holland fogadtatás
A kiindulási állomáson, tehát Kubában jelenleg 1389 regisztrált koronavírussal fertőzött egyén van, 56-an vesztették életüket, ezzel szemben Hollandiában jóval több 38 440 bizonyítottan koronavírussal fertőzött személy van, a halálos áldozatok száma is jóval több, 4534. Tehát a vitorlás egy kevésbé fertőzött régióból érkezett a csapatnyi diákkal, az út során csupán az Azori-szigeteken kötöttek ki, de hajót nem hagyták el, valamint az út során bőven a lappangási idő is letelt. A holland korlátozások miatt azonban a gyerekek csak egyesével hagyhatták el a vitorlást, a szüleik várták őket a kikötőben, természetesen mindenféle érintkezés és csoportosulás nélkül. Szóval ne feledjétek, ha nem járnak a repülők, akkor a vitorlás tudásotokat még mindig kamatoztathatjátok!