Ez a monumentális alkotás Európa egyik legnagyobb szikladomborműve, 55 méter magas és 25 méter széles. Tőlünk pedig nem is olyan messze található. Hallottál már a Decebalus sziklaszoborról?
Egy monumentális alkotás a történelem szelének mélyén: Decebalus sziklaszobor
Nincs kétség afelől, hogy a Vaskapu szurdokvölgy környéke lenyűgöző kirándulóhely Romániában. Itt találkozik az ország egyik déli szomszédjával, Szerbiával, és ez a vidék gazdag történelmének fontos színtere. A szoros számos jelentős eseménynek adott otthont, többek között, amikor Tiberius római császár idején, i. e. 33 környékén, a jobb parton egy több mint 200 méteres szakaszon úgynevezett vontató utat épített, hogy biztosítsa a kereskedelem folytonosságát és a védelmi vonalak építését. A hajókat akkoriban állatok segítségével vontatták át a zúgókon. Ezek az utak már régóta eltűntek, de körülbelül száz évvel később Traianus császár is hasonló módszert alkalmazott, amikor ő is vontató utat építtetett. A római császárok áldozatos munkáját mára már csak „táblák” (tabulák) őrzik.
Romániában, a függetlenségért vívott hősi harcokat jelképező sziklaszobor található, ami a Dacia utolsó királyát, Decebalt ábrázolja. Ez a monumentális alkotás Európa egyik legnagyobb szikladomborműve, 55 méter magas és 25 méter széles. Orșova város közelében, Mehedinți megyében található, a Duna folyó partján, a Vaskapu közelében, ami Románia és Szerbia határát alkotja.
Hogyan jött létre a Decebalus sziklaszobor?
Az alkotás elkészítése rendkívül hosszú és összetett folyamat volt. Az üzletember, Iosif Constantin Drăgan megbízásából tizenkét szobrász dolgozott tíz évig az alkotáson. Az alkotás vezető művésze, Florin Cotarcea gondoskodott a részletek kidolgozásáról. A sziklát 1992-ben vásárolta meg Drăgan, és az első hat évben az alapformájának kialakítására koncentráltak, míg a fennmaradó időt a részletek kidolgozására szánták.
Ki is volt Decebalus, az ősi hős?
Decebalus nevét számos legendárium övezi, ám a kézzelfogható emlékek csak másodlagos irodalmi forrásokból és a már említett tabulákból származnak. A legismertebb mítosz szerint Decebalus az utolsó dák király volt, aki számos csatát vívott csapataival a hódító rómaiak ellen. Az egyik legjelentősebb összecsapás a Vaskapu-hágónál zajlott, ahol Decebalus a római vezérrel is megmérkőzött.
Decebalus hatalmas emlékműve 1994-ben kezdődött el kialakítani Orsova városánál, a Duna partján emelkedő sziklafalban. Az építést Joseph Constantin Drăgan, a hírhedt román-olasz milliárdos üzletember finanszírozta, aki további merész ötlettel állt elő: arra kérte a szerbeket, hogy a szemközti sziklafalba ők is faragjanak szobrot Traianusról, hogy így örökre szembeszállhassanak egymással. Azonban a szerbek elutasították ezt a kérést.
A Decebalu sziklaszobor művészeti és ideológiai jelentősége
A Decebalus sziklaszobor alatt latin felirat található, ami azt jelenti:
"Decebalus király - Drăgan készítette".
A szobor egy ősi emléktábla mellett helyezkedik el, amely Traianus római császár Duna-menti hadjárata végét és Decebalus végső vereségét örökíti meg. Drăgan eredetileg azt tervezte, hogy a folyó túloldalán egy óriási római császár fejét faragtatja ki, mintha a szobor szembenézne Decebalusszal, azonban a szerb hatóságok ezt az ötletet elutasították.
Decebalus: A történelem hőse vagy az ideológiai jelkép?
A szobor jelentősége nemcsak a művészeti értékében rejlik, hanem az ideológiai hátterében is. Drăgan szerepet játszott a nacionalista mozgalmakban, amelyek Romániát a trák kultúra ősinek és a Dacia birodalom utódjának állították be. Számára a Decebalus szobor a civilizáció bölcsőjéhez vezető út jelképe volt.
Románia 7 csodájának egyikeként is emlegetik a Decebalus sziklaszobrot
A Decebalus sziklaszobor Románia hét csodája közé is bekerült, ami további jelzi annak kulturális és történelmi jelentőségét. Ez az alkotás nemcsak Románia büszkesége, hanem Európa egyik lenyűgöző szikladomborműve is. Álljon bárhonnan a néző, a Decebalus szobor mindig emlékeztetni fogja az embereket az ősi történelemre és a bátorságra, ami az emberiség közös örökségének része.