Burano – Olaszország színpompás drágaköve

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az olaszországi Burano a Velencei-lagúnához tartozó kis sziget, amely színpompás házaival egy igazi kis észak-olasz drágakőnek számít. A Velencétől mindössze 7 kilométerre található Burano, az előbbihez hasonlóan több városrészre osztódik fel, amiket csatornák választanak el egymástól. A városban sétálva gyönyörű látványban lehet részünk, amint a hidakon sétálva egyik városrészről a másikba érünk. Ismerd meg Burano-t és látványosságait közelebbről, cikkemből most mindent megtudhatsz!

Burano történe


A közigazgatásilag még a mai napig is Velencéhez tartozó Burano, a szomszédos Torcellóval és Mazzorbóval együtt a legkorábban létesült települések közé tartozik, ami a Velencei-lagúnát illeti. Leginkább az élénk színűre festett kis házairól és csipkekészítéséről híres. Keletkezésének története kapcsolódik Attila hun seregeihez, ugyanis az akkoriban a hunok által feldúlt Altinumból menekülők 452-ben itt próbáltak letelepedni. A környék szigetei az elhagyott Altinum hat városkapujának nevéről kapták a nevüket. Így lett hát a Velencei-lagúnához tartozó szigetek nevei: Murano, Burano, Mazzorbo, Torcello, Ammiana és Costanziaco. Eszerint a feltételezés szerint Burano az északi kapu nevét viseli, azaz Porta Boreanáét, de két másik történetet is ismerünk neve eredetéről. Az alapító család Buriana, így róluk is kaphatta a nevét, de a harmadik gondolat szerint az első telepesek Buranello szigetéről érkeztek, innen az elnevezés.

Több százéves hagyományok őrzője


Burano sziget első házai eleinte vályogból készültek, azonban gyorsan áttértek a téglaépítésű házak építésére, és a megmaradt régi házakat így raktárként tudták használni a 16.században leginkább halászattal és csónakkészítéssel foglalkozó férfiak. Az asszonyok ebben az időben csipkekészítéssel foglalkoztak, ami akkorára nőtte magát, hogy kialakult a Buránóra jellemző, sajátos csipkekészítési módszer, ami gyorsan keresett exportcikké vált Európában. A buranoi csipkekészítési technikát más néven reticellának nevezzük. Mára már sajnos egyre kevesebben ismerik ezt a csipkekészítési technikát az ott lakók közül, ezért egy rendkívül drága kézműves tevékenységről beszélünk, aminek fel kell vennie a versenyt a főként távol-keleti eredetű, gépi mechanikák által gyorsabban elkészülő csipkékkel. 

Miért érdemes meglátogatni Buranot? Lapozz át a következő oldalra és ismerd meg Burano nevezetességeit!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Pádli

  Egytollú, rövid evező.

Dörzsléc

A dörzsléc a hajó szélét védő szegély.

Keszthely - BAHART Vitorláskikötő

Keszthely BAHART Vitorláskikötő bemutatása A Keszthelyi Vitorláskikötő a Balaton egyik...

Sekli

Saválló fémből készült csavaros alkatrész, mellyel mozgó, különálló...

Balatonfűzfő - BS Fűzfő Kikötő

A balatonfűzfői BS Fűzfő Kikötő közforgalmú,a csatorna keleti partján 116 hajó...