Milyen állásinterjú kérdések merülhetnek fel egy szezonális balatoni munka esetén?

Fizetett megjelenés

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A nyár közeledtével egyre többen készülnek a hagyományosan erősnek mondható balatoni szezonra is, mely nem csupán a strandolásról és vitorlázásról szól, de a szezonális munkák tömeges megjelenéséről is. Mire számíthat az, aki az idei nyarat a tó környékén, de munkával töltené?

Egy balatoni nyár

A hazai turizmus vonatkozásában szerencsére jó néhány megkerülhetetlen desztinációt említhetünk, de ezek közül is mindenképpen kiemelkedik a Balaton. Közép-Európa legnagyobb tava késő tavasztól egészen kora őszig turisták százezreit vonzza és természetesen a part környékén élők is megkezdik a nyári szezont. A víz megtelik vitorlásokkal, sétahajókkal és természetesen strandolókkal, a part mentén pedig beindul a nyüzsgő nyári élet, mely egyben számos munkahelyet is teremt, szezonális jelleggel.

Az elérhető munkakörök a nyári szezonban meglehetősen színes palettát alkotnak, hiszen az olyan különlegesebb feladatköröktől, melyek például a hajózáshoz kötődnek, az egyszerűbb part menti, illetve a turizmusban és vendéglátásban elérhető állásokig jelentősen megszaporodnak az opciók. Ilyenkor a Balaton környéke lényegében egyetlen hatalmas hálózatot alkot, melynek minden egyes munkavállaló a része és ez egyfajta sorsközösséget is teremt az itt dolgozók között.

Az egyes területek elvárásai és a munkavégzés jellege is kifejezetten különböző lehet, egy balatoni nyár mégis kapcsolatot teremt az összes terület és dolgozói között. Mindegy tehát, hogy valaki egy vitorláson tölti a nyarat és ezzel szolgálja a nyaralók boldog kikapcsolódását, esetleg a teljes szezonban ételeket szolgál fel vagy épp a környékbeli borokat kínálja, a Balaton környékének dolgozói egészen speciális “kasztba” tartoznak. Épp ezért talán az állásinterjú kérdések terén is érdemes külön készülni.

Egyedi és megismételhetetlen

Fenti állítás természetesen a balatoni szezonra vonatkozik és még ha elsőre talán túlzónak is tűnik, abszolút igaz. A tó körül minden nyár más, sok minden változik és természetesen mindig érhetik az embert új élmények, új meglepetések. Bár a többség a megszokottat keresi és ezt is megtalálja a part mentén, de az itt dolgozók számára minden nyár új kihívásokat és feladatokat teremt. Ettől függetlenül vagy épp ezért a Balaton környékén elérhető szezonális munkák kifejezetten népszerűek, így a verseny is nagy.

A kereslet mellé ugyanakkor meglehetősen nagy kínálat is párosul, így ha valóban elhivatottak vagyunk, szinte biztos, hogy találunk munkát a partszakasz mentén. Ettől függetlenül persze érdemes felkészült jelentkezőként érkezni, hiszen a felvételi folyamat valamelyest itt is alkalmazkodik a megszokotthoz, így az állásinterjú kérdések területén is érdemes kicsit tájékozódni. Ahány munkakör annyi hangsúlyos terület, így mindenképpen érdemes a releváns kérdésekre koncentrálni.

Ahogy például egy kamionos állás esetén a legfontosabb kérdések és szempontok a jogosítványra, a vezetési rutinra és más hasonló területekre vonatkoznak, úgy egy balatoni munka is saját, specifikus állásinterjú kérdések mentén szerezhető meg. Az első lépés a garantált sikerhez talán az, hogy eldöntjük mivel szeretnénk foglalkozni. Vendéglátás, hajózás, turisztikai háttérmunka vagy más, a nyáron elérhető feladatkörök? Szinte mindegy mit választunk, a felkészültség mindenképpen fontos.

Számít-e a rutin?

Ahogy egy állandó munka esetén úgy természetesen itt is releváns kérdés, hogy számít-e a rutin egy állás megszerzésével kapcsolatban. A válasz azonban nem egyértelmű, hiszen a balatoni szezon jellemzően más szabályokat diktál, mint egy átlagos hétköznap. A kérdésre adott választ talán érdemes kicsit szétbontani, hiszen így adhatunk megfelelő képet a helyzetről. Az, hogy mekkora rutin szükséges, nagyban függ a munka jellegétől. A hajózás, vízi közlekedés vagy egy nagyobb vendéglátóhely értelemszerűen megköveteli a tapasztalatot, így itt mindenképp elvárás.

Az állásinterjú kérdések során persze hamar kiderül, hogy melyik munkáltató mit vár el, de minden álláskereső érdekében azt javasoljuk, hogy elsősorban olyan pozíciókat pályázzanak meg, melyekben vagy van már tapasztaltuk vagy úgy érzik egy gyorsan elsajátítható feladatkörről van szó. Tekintve, hogy a Balaton körüli turizmus a nyári hónapokban elképesztő mennyiségű munkaerőt igényel, sokszor a tapasztalat hiánya sem okoz problémát, de az állásinterjú kérdések során érdemes tisztázni hányadán is állunk.

Ami gyakorlatilag jó előre borítékolható az az, hogy az idei balatoni szezon is meglehetősen erős lesz, hiszen hazai és külföldi látogatók tömegei egyaránt szinte kötelező programként tekintenek a tóparti nyaralásra. Ahogy melegszik az idő és lassanként elindul a szezon, a munkahelyek száma is meredek emelkedésnek indul majd, de sok helyen már most is örömmel várják a jelentkezőket a nyári hónapokra. Érdemes lehet tehát körülnézni a piacon és eldönteni, hogy kipróbáljuk-e magunkat egy speciális, sokszor nehéz ám semmi máshoz nem hasonlítható közegben.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Catamaran

            ...

Biztonsági távolság

A Hajózási Szabályzat előírja, hogy a Balatonon a vitorlás csónakokon 30 cm, más tavakon...

Pöff

Pöffnek hívjuk a hirtelen szélerősödést, széllökéseket. A balatoni szelek nagyon pöffösek.

Pozíciólámpa

 Napnyugtától napkeltéig, menetben használandó jelzőlámpa.

Schooner

A schooner, magyarosan szkúner, egy kétárbocos vitorlás hajó, amin a hátsó árboc magasabb.