Kapuk, amik megszólalnak, kapuk, amik a 60-as, 70-es évek balatoni történeteit mesélik el nekünk. Kapuk, amik összekötik múltat és a jelent, kerítések, amik visszarepítenek téged is a 60-as évek Balaton partjára- pontosan ilyen kapukat és kerítéseket gyűjt és mutat be a Formákon túl címmel indul- a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF)- projektje. Kapukat, amik szinte megszólalnak, kapukat, amik ezernyi történetet rejtenek magukba. Gyere velünk, és nosztalgiázz egy kicsit te is, vagy esetleg segítsd a gyűjtést!
Tömény Balaton, tömény nosztalgia
Mondanám, hogy ez a projekt két szerelmem együtt, de közben kapásból három. Imádom a Balatont, kedvencem ez a titokzatos, nem olyan régi, mégis olyan távolinak tűnő korszak, és a szép kapukat is annyira szeretem megcsodálni. Már titokban azon gondolkodom, hogy hogyan kéne idén nyáron úgy alakítani a nyaralást, hogy egy-két kapura rábukkanjak, és megcsodálhassam. Remélem ti is hasonlóképpen vagytok vele, és legalább ilyen nagy lelkesedéssel fogadjátok a Formákon túl projektet. A sorozat célja, hogy bemutassa az EKF program olyan területeit, amelyek csak lazán kötődnek a klasszikus kulturális területhez, de mégis szerves részét képezik annak. A sorozat első része az 1960-as és ’70-es években épült nyaralók, érdekes formájú kerítésein keresztül az építészet területére enged betekintést. A projekt egyrészről értékmentő jelleggel, néprajzkutató segítségével tárja fel a Bakony–Balaton régió eltűnőfélben lévő érdekes kerítéseit, másrészről építészek és művészek hívják fel a közönség figyelmét az érdekes szocialista realista formákra.
Ezek a Balatoni kapuk visszarepítenek a múltba
„Bizonyos tárgyak képesek egész életvilágok megidézésére, így van ez a balatoni nyaralókerítések és kapuk esetében is. Ötletes, játékos formáikkal, remekül eltalált színeikkel a felhőtlen nyarakat juttatják eszünkbe, ám ennél többről is mesélnek. Ha mögéjük nézünk, felvillan a hatvanas–hetvenes évek társadalmi miliője, amiben megszülettek. Az ekkor létrejövő nyaralótelepek hangulatához a telkeket elválasztó kerítések éppúgy hozzátartoznak, mint a lapostetős nyaralóépületek, vagy éppen a falnak támasztott kempingbiciklik. A kerítések és kapuk légies vonalaikkal épp csak jelképesek; nem az elzárkózás, bezárkózás, hanem összetett társadalmi kapcsolatok szimbólumai.”– mondta el Törő Balázs, a Lackó Dezső Múzeum néprajzkutatója, a projekt ötletgazdája.
Bepillantanál ebbe a régi világba? Nézd meg a képeket és biztosan téged is elindítanak majd az úton a 60-as, 70-es évek Balatonjára! Az itt megjelent képeket Varga Marietta és Schmal Fülöp fotógráfusok készítették.
#GALERIA-132#
Felhívás nekünk!
A szervezők várják az alkotókedvű helyi lakosok, nyaralótulajdonosok és kirándulók csatlakozását a programhoz az általuk kedvelt kerítésről készített fotó és ha van, akkor a hozzá tartozó történet beküldésével a formakontul@veszprembalaton2023.hu címre. A szervezők mindezzel együtt felhívják a figyelmet arra, hogy mindenki óvja a tulajdonosok nyugalmát és személyiségi jogait. A fotókon ne jelenítsenek meg embereket, a képekről ne derüljön ki, hogy melyik utca és milyen házszám alatti ház kerítését ábrázolják! Kövessétek nyomon a projektet Facebookon és Instagramon is!