A Balaton szerencsére telis-teli van mesés helyekkel, na meg mesés borokat örző apró pincékkel. A magyar tengert szinte körbe ölelik a varázslatos borrégiók, amiket már a római korban is eme nemes célra, a szőlő palackba varázsolására használtak, és amik tökéletes lehetőséget adnak arra, hogy belekortyolj egy-egy mennyei nedűbe. Mutatjuk is, melyik balatoni borvidéken melyik bort érdemes kipróbálni.
Badacsonyi borvidék
Talán az egyik legismertebb borvidéke a Balatonnak, ami rengeteg kiváló minőségű borral gazdagít meg minket- A legnagyobb mennyiségben Olaszrizling terem, ennek ellenére a leghíresebb bor mégis a badacsonyi Szürkebarát, itt ezeket érdemes megkóstoni, méghozzá a hegy oldalán meghúzódó autentikus borospincék egyikében egy szelet zsíros kenyér társaságában. Amit tudni kell, hogy az itteni borok jellegzetessége, hogy testesek, tüzesek, zamatosak, erre a hatásra számíts!
Balaton-felvidéki borvidék
Kalandozzunk tovább a Káli medence lejtőire, és fedezzük fel az egészen a Keszthelyi-hegységtől induló a Dél-Bakony mentén folytatódó Balaton-felvidéki borvidéket! Keveset hallottál ezekről a borokról? Ez nem véletlen, ennek a balatoni borvidéknek a legnagyobb érdekessége, hogy boraikat évtizedeken át más vidékek borainak minőségi javítására használtak, éppen ezért hírnevük feledésbe merült, jobban mondva ki sem alakult. Leginkább fehérborokat termelnek itt, kóstolót ezekből érdemes válgatni.
Somlói borvidék
Hazánk legkisebb borvidékéről van szó, ami ugyan kicsi, de annál különlegesebb. Nagyon különleges a története is, és nagyon különleges borokat is állítanak itt előtt, amiket érdemes megkóstolni. A somlói bor iránt már Mátyás király is lelkesedett, olyannyira, hogy maga is somlói szőlő tulajdonos volt, és igen, az itteni borokból a hadsereg is örömmel fogyasztott a hadjáratok során. De nemcsak ez az egyetlen királyi történet ide kapcsolódóan, az igazi népszerűségét a Somló borainak a somlói Juhfark, vagy más néven a „Nászéjszakák bora” hozta meg, nevét azért kapta, mert úgy tartották, hogy aki ebből ivott, azfiút nemez, így a királyi udvarokban nagy népszerűségre tett szert. Szinte kötelező ezt itt megkóstolni. Még egy nagyon jó szállodát és éttermet is tudunk ajánlani a környéken, ahol a helyi borok mellé a helyi alapanyagokból készült hagyományos gasztronómiai remekek kerülnek az asztalra. A Kristály Hotel Ajka**** étlappját ITT tudjátok megtekinteni.
Balatonfüred-Csopaki borvidék
Sokak szerint a Balaton egyik legszebb borvidéke, a csodaszép Tihany, Balatonfüred és Csopak térsége. A települések már önmagukban is megérnek egy-egy misét, vagy inkább látogatást, különösen az évente megrendezésre kerülő borhetek idejében. A borvidék jellegzetessége, hogy a borokon érződik, hogy a szőlőt a Balaton vizéről visszatükröződő napsugarak ízesítették. A borvidék legértékesebb szőlőfajtája az Olaszrizling, zöldes-sárga színű, illatos, ízében a keserű-mandula dominál.
Balatonboglári borvidék
A legnagyobb balatoni borvidék, ami olyannyira terebélyes, hogy Magyarország történelmi borvidékei között ez a borvidék nagyságrendileg az ötödik helyen áll. A boglári borvidék egy igen különleges, ugyanis itt a lösztalaj az uralkodó, ezért nemcsak a fehérboroknak tökéletes a terep, hanem a pezsgőknek is. Ezen a Ponton biztosan eszedbe is jutott a BB pezsgő.
Balaton-melléke (Zalai) borvidék
Értelemszerűen, ahogyan az elnevezése is mutatja, a Zalai-dombság oldalain található, sok-sok apró szőlészetnek ad helyet. A borvidék borai általában lágyabbak, legjellemzőbb szőlőfajták: olaszrizling, cserszegi fűszeres, rizlingszilváni, zöldveltelini, pintes, zöldszilváni, ottonel muskotály.