5+1 Balaton-felvidéki várrom, amit neked is látnod kell!

ML

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hamarosan beköszönt a tavasz, nemsokára megpillanthatjuk a rügyező fákat, a nyíló virágokat, hallhatjuk a madarak boldog csicsergését, kisüt a nap, amely a kedvünket is meghozza ahhoz, hogy kiszabaduljunk a szürke hétköznapok fogságából, túracipőt húzzunk és elinduljunk kirándulni. Ebben a cikkben elhoztuk nektek azokat a várromokat a Balatonon, amelyeket kirándulásaitok során kár lenne kihagyni, mert mesés látványt nyújtanak. Régi szokások szerint, általában a várakat mindig a hegyek, vagy a dombok tetejére építették, így hogyha túrázni szeretnél a Balaton-felvidéki várromok meglátogatása kitűnő úticél lehet. Minden egyes várromnak megvan a saját története, így ha felérsz a tetőre, a csodás kilátáson kívül, egy kicsit betekinthetsz a történetükbe is. 
 

#1. Sümegi vár

Sokak számára ismerős lehet a vár és története, amely a Balaton-felvidék nyugati részén egy magányos várdombon áll. Nyáron rengeteg programot szoktak szervezni a várrom körül, ilyenek például a lovagi játékok, vásárok is. Jelenleg felújítás alatt áll, és a járvány miatt nem lehet megtekinteni, de reméljük, hogy a tavasz közeledtével a felújítások befejeződnek és talán újra kinyitja kapuit a sümegi várrom.

#GALERIA-40#

#2. Szigligeti vár

A szigligeti várból a kilátás az egyik legszebb látványt nyújtja a Balatonra. A közel 750 éves várat a Balaton váraként is emlegetik, amelyet a pannonhalmi apátság épített 1260–ban. Ezután királyi birtok lett, majd fontos szerepet játszott a magyar végvárrendszerben, a törökök sem tudták bevenni. A várat 2013-ra teljes egészében felújították, megerősítették a falakat. Számos látnivalót és programot biztosít nyáron, rendkívül családbarát, koncertek is szoktak lenni a vár udvarában. A vár tetejéből kinézve elénk tárul a gyönyörű balatoni természet.

#GALERIA-42#

#3. Rezi vár

A Balaton-felvidék legkisebb váraként emlegetik, viszont annak ellenére, hogy kicsi rendkívül nagy történelemmel rendelkezik, a régi kor harcosa, Kinizsi Pál is harcolt a Rezi várért, amelynek ma már csak a romját láthatjuk. Nagy valószínűséggel az 1900-as években építették, a kor előrehaladtával a Pethő család kezébe került, akik viszont fenntartását már nem tudták finanszírozni, így nagyon valószínű, hogy ők maguk romboltatták le. 2000-ben kezdték el helyreállítani. Számunkra viszont hatalmas élmény lehet ide felgyalogolni és megcsodálni a kilátást, egészen Sümegig elláthatunk.

#4. Csobánc vára

A Tapolcai-medencében fekvő, rossz állapotban lévő vár „meghódítása” nagy kihívás. Leginkább tavasszal érdemes erre kirándulni, száraz időben. A sok gyaloglás után a domb tetejére érve megcsodálhatjuk a Tapolcai-medence egészét, a környező hegyek, és a Balaton szépségét. A csobánci vár több költőt is megihletett, például Kisfaludy Sándort is.

További várromokért kérlek lapozz!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Topfény

Topfény: horgonyzáskoz bekapcsolt körbevilágító fehér fény.

Stopper

Stopper: kötélfogó

Backstag

A backstag meghatározását lásd az oldalsó hátramerevítő szótárszónál.

Szélbeállás

A hajó orrát szél felé kormányozzuk, majd hagyjuk, hogy a vitorlák lobogjanak és a hajó...

Méder Áron

Méder Áron fórum topik itt!   Méder Áron életrajz Méder Áron 1979...