Somogyi László, a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont munkatársa, megörökítette az aranysakálok esti portyázását Tapolca mellett.
Aranysakálokat rögzített a vadkamera
A Balaton-felvidéken egy rejtélyes aranysakálfalka kel életre esténként Tapolca mellett, és egy vadkamera segítségével sikerült leleplezni a szinte láthatatlan ragadozókat. Somogyi László, a Badacsonylábdihegyi Ökoturisztikai Látogatóközpont munkatársa, aki nem csak a varázslatos hangulatú fotóiról ismert, hanem a környék élővilágát is kutatja, megosztotta a nyilvánossággal ezt a különleges felvételt.
A vadkamera által rögzített videó bemutatja, ahogy egy négyfős aranysakálfalka portyázik esténként Tapolca mellett. A ragadozókat általában nehéz felfedezni vagy lefényképezni nappal, de a vadkamera lehetővé teszi, hogy megfigyeljük ezeket az óvatos állatokat.
Aranysakálok a Balatonon
Somogyi László elárulta, hogy az aranysakálok mintegy 15 évvel ezelőtt jelentek meg a Tapolcai-medencében, főként Somogy és Zala megye felől érkeztek. A terület változékonysága ideális élőhelyet biztosított számukra, és hamar elszaporodtak, betörve az egész Balaton-felvidékre. A sakálok már Badacsonyban, Káptalantóti és Tapolca–Diszel között is feltűntek, és a szomszédos Káli-medencében is állandóan jelen vannak.
A videón látható falka egy sűrű nádasban vert tanyát Tapolca és Raposka között, és vadászterületük egészen a Balatonig terjed. Aranysakálok a rókával ellentétben 4-5 fős falkában vadásznak, és zsákmányul ejtenek őzeket, fiatal vadmalacokat, vadnyulakat, madarakat, hüllőket, kétéltűeket, rovarokat. A téli hónapokban elhullott állatokra is rájárnak, és még az érő gyümölcsöket sem vetik meg.
Somogyi László tavaly december elején helyezte el a vadkamerát egy Tapolcához közeli erdős, bokros részen, ahol gyakran látták a sakálok nyomait. A vadkamera az első éjszakán már rögzítette a falka jelenlétét, ami különösen nagy teljesítmény, tekintve, hogy az elmúlt öt évben mindössze háromszor találkozott velük világosban. Az éjszakai órákban viszont többször is hallotta a jellegzetes hangjukat, és egyszer még a raposkai templom harangszójára is válaszoltak vonyítással. A vadkamera további érdekes felvételeket rögzített, beleértve őzet, vaddisznót, rókát, borzot, fácánt, egerészölyvet, nyestet, mókust, mezei nyulat, és egyszer egy baglyot is.
Az aranysakál Magyarországon
Az aranysakál (Canis aureus) egy kisragadozó emlős, mely egyre inkább megjelenik a magyarországi tájakon is, így a Balaton-felvidéken is. Ezek a kiváló alkalmazkodók és kitűnő ragadozók körülbelül 15 évvel ezelőtt jelentek meg a Tapolcai-medencében, és azóta elterjedtek az egész Balaton-felvidéken. Különleges viselkedésük és ragadozó természete miatt az aranysakálok érdekessé és titokzatossá teszik a vidéki élővilágot. A falkákban vadászó aranysakálok széleskörű étrendjükkel, mely magába foglalja az őzeket, fiatal vadmalacokat, vadnyulakat, madarakat, hüllőket, kétéltűeket, rovarokat, és akár az elhullott állatokat is, jelentős szereplővé váltak a helyi ökoszisztémában. Az aranysakálok szokatlan jelenléte a Balaton-felvidéken a természeti sokszínűség részét képezi, ugyanakkor kihívást is jelent a helyi állatok és növények számára.