Földünk legfurcsább tava aranyló medúzák millióitól hemzseg.
Medúza-tó
A mikronéziai Palau szigetországának területén közel hetven sós vizű tó található. A legismertebb és legnépszerűbb közülük a déli lagúnában, Eil Malknál, Koror és Peleliu között található Medúza-tó. A világhírű tó több mint 12 ezer éves. Nevezetes az aranyszínű medúzák millióitól.
Mindez különleges látványt és élményt ad, mert a körülbelül harminc méter mély tó mindössze alig fél négyzetkilométeren ad otthont az itt élő háromféle halnak és két fajtához tartozó, temérdek átlátszó lénynek.
Aranyló medúzák
A tavat sárgára színező medúzák úgy kerültek a sós vízbe, hogy a kis tó valaha összeköttetésben állt a Csendes-óceánnal, azonban ez a vízszint folyamatos apadásával megszűnt, így a számtalan medúza elszigetelve, a kisebb vízben rekedt.
A medúzákat több faj alkotja, melyekből a legnagyobb a Mastigias cf. papua etpisoni-k, az aranymedúzák, melyek 24 cm-es méretűek kifejlett állapotukban.
Az aranymedúzák a nap mozgását követik, hogy a testükben élő szimbionta algáknak biztosíthassák a fényt a fotoszintézishez és így ők is tápanyaghoz juthassanak.
Úszás a medúzák között
Csípésük ma már nem veszélyes, hiszen evolúciós fejlődésük során, mivel nem akadt ellenségük, csalánsejtjeik is elgyengültek, így az idelátogatók előszeretettel úsznak és búvárkodnak közöttük.
Manapság a turizmusnak köszönhetően a tó fokozott védelmet élvez, ugyanis sok, elsőre nem is egyértelmű veszély fenyegeti a kis mikrokozmoszt. Például csak mentőmellényben lehet úszni a medúzák között, hogy senki se akarjon és tudjon alámerülni a mérgező zónába, nehogy a savas közegben megsérüljön és felkavarja a zónákat. Vagy például nem lehet uszonyban úszni, mert annak csapásai kettévághatják a medúzákat.
Minden esetre, az élmény garantált és a sokkhatás biztosított, hiszen a tó a világ egyik legkülönlegesebb természeti kincse lett.