Pontos számot nem tudunk… de szerintünk Füredet is megelőzve lett Alsóörs a Balaton legnagyobb vitorlásközpontja, azáltal, hogy idén áprilisban egy újabb kikötőt építettek ki a városban. Ennek apropóján kerestük fel a város polgármesterét, Hebling Zsoltot.
Alsóörs – Az elsőszámú vitorlásközpont a Balatonon
Alsóörs szerintem megelőzte Füredet, és most a Balaton legnagyobb vitorlásközpontjává vált, azáltal, hogy idén áprilisban egy újabb kikötőt adtak át a városban. Ennek kapcsán beszélgettünk Alsóörs polgármesterével, Hebling Zsolttal.
Pár éve már készítettünk egy interjút Veled, itt olvasható a Vitorlazas.hu-n, illetve Alsóörsről és az Alsóörsön várható és meglévő fejlesztésekről. A jelenlegi cikk apropója pedig nem más, mint hogy egy újabb kikötő nyílt idén áprilisban Alsóörsön, ezzel pedig talán Alsóörs lett a legnagyobb vitorlásközpont, megelőzve ezzel Füredet és az összes többi várost is. Azt gondolom, hogy létszámban is, hajószámban is és kikötőszámban is nagyobbak lettek az alsóörsi kikötők, mint bármelyik a Balatonnál.
Ez egy örvendetes irány hiszen nagyon kellett a kikötőhely, borzasztóan felmentek az árak, a kishajós vitorlázó ezeket már nem tudja megfizetni. Új kikötők építésével ismét normalizálódhatnak a bérleti díjak, így nem szorulnak ki a kishajós, kevéspénzű vitorlázók sem a tóról. Nyilván azt senki nem vitatja, milyen fontos a vitorlás sport a Balatonon. Emelett az is érezhető, hogy Alsóörs maga is nagyon szépen fejlődik.
Így a ciklus végéhez közeledve azt szeretném kérni, Zsolt, hogy reflektálj erre pár szóban, illetve foglald össze azt, hogy milyen fejlesztések voltak és mik várhatóak most itt Alsóörsön. Különösképpen a vitorlázók tekintetéből!
„Kezdeném ott, hogy kicsit visszatekintenék, ugyanis maga a vitorlázás az mindig is meghatározta a településünk életét. Nagyon büszkék vagyunk azokra az olimpikonokra, akik közel száz évvel ezelőtt, vagy több mint száz évvel ezelőtt képviselték a településünket.” – emlékszik vissza a polgármester.
„Maga – és ugye már múltkor érintettük ezt a témát-, hogy egy óriási áttörést jelentett az, hogy a Marina kikötő megvalósulhatott, aminek negyed évszázados előzményei vannak. Hiszen még az elődjeinknek hála – dr. Bóka István polgármester úr, akkori polgármester kezdeményezésére, a partnerek bevonásával- körvonalazódott egy olyan lehetőség, hogy a móló és a vasúti móló között hogyan lehetne vitorlás kikötőt kialakítani. De különféle szomszédjogi viták, meg egyéb akadályok miatt ez nagyon későn valósult meg, bár már ez is múlt időben mondható, hiszen egy jó pár év alatt bevált.”
A polgármester úgy véli, hogy a Marina kialakítása nagyon pozitív hatással volt Alsóörsre és a Balaton partjára. A világszínvonalú kikötő létrehozása, amely magában foglalja a szállodát, éttermet és közösségi tereket, megnyitotta a Balaton partját a nagyközönség számára. Annak ellenére, hogy magántulajdonban van, a móló és a kőszórás révén létrejött egy balatoni sétány, ami nagyon kedvelt a helyiek és a turisták körében. Emellett sikerült horgászhelyeket kialakítani, ami további pozitívumot jelentett a beruházásnak.
„Ha visszagondolok, gyermekkoromban tulajdonképpen ezek a területek el voltak zárva. Tehát sétálni a Sirályparkban lehetett, egy pici vízfelületnél, a mólónál, és onnan egy pár méterre, Balatonfüred irányában egy kerítés fogadta a látogatót. És a vitorlás kikötőnek nemcsak az előbb említett cél: a vitorlás közönség kiszolgálása – illetve hát szerintem egy tóparti településen ez egy minimum-, hanem, hogy legyen egy ilyen jellegű közösségszolgáltatás is.”
Az önkormányzati platnik ingyenesen használhatóak a balatoni és a helyi horgászok számára. Így összekapcsolták ezt a lehetőséget is, létrehozva egy olyan frekventált teret, amely bárki számára könnyen megközelíthető.
„És ez egy nagyon fontos küldetésünk volt, meg most is az, hogy minél jobban meg lehessen közelíteni a Balatont, minél több embernek, tehát mindenkinek.”
A polgármester úgy véli, hogy amikor két évvel ezelőtt az államtól megkapták az óriási területeket, amelyek a Marina móló mellett és a Nádas Panzió környékén helyezkednek el, ez valójában egy 16.000 négyzetméteres vízparti területet jelentett. Természetesen ezeket a területeket nyitva kellett hagyniuk. Ráadásul tervezik, hogy a vízisportokhoz, mint például a kajak, kenu, stand-up paddle (SUP), és egyéb vízi tevékenységekhez, valamint egy közpark funkcióhoz kötve is megmaradjanak ezek a területek.
„És emellé jött az Y-kikötő, ami ugyancsak egy több mint 20 éves álom. A 2003 és 2005 közötti rendezési tervnek a terepülésfejlesztési koncepciójában már szerepel a belső lagunás kikötő. És így, hogy egy újabb világszínvonalú kikötő jött létre, és majd a szárazföldi létesítmények is most szépen elkezdődnek felépülni, ezáltal valóban szerintem a legszínvonalasabb és a legtöbb egységet tartalmazó kikötőhely áll rendelkezésre a Balatonnál, a Kelet-Balatonon.”