Íme a világ 8 legszebb palotája, amitől szem, száj tátva marad

VN, ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A birodalmak korában, amikor királyok és császárnők döntöttek egy-egy ország sorsáról, a paloták nem csupán az uralkodók otthonául szolgáltak, hanem hatalmukat és előkelőségüket is szimbolizálták. Az országok vezérei gyakran igyekeznek minden korábbinál szebb és nagyobb palotákat építtetni, amiket gyakran csak szezonális rezidenciákként, vagy művészeti gyűjteményeik tárolására használtak. Ezek az építészeti csodák persze nem csak díszes folyosókkal és fényűző termekkel voltak tele, hanem éktelen gonddal megszépített területekre is épültek, így már kívülről is lélegzetelállító látványt nyújtottak azoknak, akiknek volt szerencséjük akár távolról is megpillantani őket. Végtelen kertek, csodálatos udvarok és gazdag birtokok. Felbecsülhetetlen történelmi, építészeti és művészeti értékeik miatt ma ezek az épületek népszerű turistamágnesekként működnek tovább a világ valamennyi országában, és a következőkben fel is sorolunk néhányat a legszebbek közül!

#1: A világ legszebb palotái nyomában: Nagy Palota – Bangkok, Thaiföld

A Nagy Palota a Bangkok szívében, a Csao Phraja mellett fekszik. A mesés kertekkel körülvett, fényűző komplexumot 1782-ben építették, és sokáig a thai uralkodók otthonául szolgált.

A Nagy Palotának ma bizonyos részeit már meg is látogathatjuk, hogy elveszhessünk végtelenül díszes épületei, királyokhoz méltó udvarai és hamisítatlanul keleti pavilonjai között. Ha mindez nem lenne elég, ott van még az épületegyüttes főattrakciója, a Smaragd Buddha Temploma is, ami történetesen egész Thaiföld legfontosabb buddhista szentéje.

#2: A világ legszebb palotái nyomában: Taj Lake Palace: Az úszó palota – Udaipur, India

Egy igazi különlegesség, a manapság szállodaként működő Taj Lake Palace egykor a Mewar-dinasztia otthona volt. A palotát 1743-ban kezdték el építeni, a munkálatok pedig három évet vettek igénybe. Az épület az indiai Udaipurban, a „tavak városában” található, és olyan tökételesen fekszik egy szigeten, hogy az ember azt hinné, egy ténylegesen úszó palotáról van szó.

Fehér, méltóságteljes megjelenését tovább fokozza, hogy falai gyönyörűen tükröződnek a Picsola-tó víziének felszínén. Fényűző lakosztályain kívül a vendégek megcsodálhatják a palota pavilonjait és udvarait is, a buja kertekről és díszes szökőkutakról már nem is beszélve.

#3: A világ legszebb palotái nyomában: Peterhof Palota – Szentpétervár, Oroszország

A Nyári Palotaként is ismert Peterhof nem hiába kapta „orosz Versailles” becenevet. Ez a szemet gyönyörködtető rezidencia kétségtelenül rászolgált, hogy a francia épülethez hasonlítsák: óriási, csodálatosan művelt birtoka közvetlenül a Finn-öböl partján helyezkedik el, nem messze Szentpétervártól.

A Peterhof Palotát 1709 és 1756 között építették I. Péter orosz cár parancsára, hogy Oroszország fejlődését és modernizációját jelképezhesse. Nem meglepő tehát, hogy minden termét és szobáját elképesztő dekorációk díszítik, de a kertjében működő megannyi szökőkút is külön említést érdemel. Ha utad egyszer Szentpétervárra visz, ne hagyd ki!

#4: A világ legszebb palotái nyomában: Potala Palota – Lhásza, Tibet

A Potala Palota sem megjelenésében, sem elhelyezkedésében nem lehetne ennél méltóságteljesebb: a tekintélyparancsoló épületcsoda a Vörös-domb (Marpo-ri) tetején tornyosul a tibeti Lhásza városa fölé, és minden irányból égig érő hegyek veszik körül.

A palotát 1649-ben építették, és eredetileg a Dalai Lámák téli otthonaként szolgált. Érdemes megjegyezni, hogy az épület korábbi verziói már a VII. évszázad óta ezen a ponton álltak. A Potala több, mint tízezer szentélyt, és több, mint húszezer szobrot foglal magába. Ez az épület a tibeti buddhizmus leghatalmasabb jelképe.

#5: A világ legszebb palotái nyomában: Hawa Mahal – Dzsaipur, India

A Hawa Mahal (azaz a „Szelek Palotája”) szemet gyönyörködtetően részletes homlokzata miatt került fel listánkra. Az 1799-ben befejezett építészeti alkotás oszlopai, boltívei és kupolái Dzsaipur híres rózsaszín és vörös homokkövéből készültek.

Öt szintes, színes ablakokkal díszített homlokzatán kívül persze más látnivalókat is kínál. A Látogatók például megcsodálhatják az épületben berendezett régészeti múzeumot, illetve további épületek és udvarok is tartoznak hozzá, amiket nem érdemes kihagyni, ha erre téved az ember.

#6: A világ legszebb palotái nyomában: Topkapi Palota – Isztambul, Törökország

A török szultánok sokáig a Boszporusz partján fekvő Topkapi Palotából irányították birodalmukat. Az palota II. Mehmed szultán parancsára épült 1459-ben, és temérdek fényűző szobát és termet sorakoztat fel, amelyeket természetesen az iszlám művészet és építészet elemei díszítenek.

Mesébe illő termein és udvarain kívül a látogatók a Birodalmi Kincstár drágaköveit is megcsodálhatják itt, akiknek pedig nem elég forró a török időjárás, azok a szultánok háremébe is bepillanthatnak. A Topkapi Palota ma lényegében egy hatalmas múzeumként működik, és kétségkívül Isztambul egyik legforgalmasabb turistalátványossága.

#7: A világ legszebb palotái nyomában: Alhambra – Granada, Spanyolország

A spanyol Granada városa fölé tornyosuló magaslaton fekszik az Alhambra épületegyüttes, ami egy erődítményt és egy palotát foglal magába. Az Alhambrád egy Naszrida szultán kezdte el megépíttetni, de a történelem úgy hozta, hogy idővel katolikus uralkodók fennhatósága került át, akiknek a keze nyoma a mai napig látszik az épületegyüttes bizonyos részein (habár voltak olyanok is, akik inkább romboltak belőle).

Az Alhambra a mór és az andalúz építészet legszebb elemeit sorakoztatja fel, falai között pedig gyönyörű kertek, udvarok bújnak meg. Itt látogatható a helyi Szépművészeti Múzeum is, a vadregényes hátteret pedig a Sierra Nevada hegylánc biztosítja az ide látogatók számára.

#8: A világ legszebb palotái nyomában: A Tiltott Város – Peking, Kína

Az 1406-ban épült Tiltott Város évszázadok óta Peking, és lényegében egész Kína központját jelképezi. A Ming és a Csing-dinasztia császárai valaha egy óriási várárok és hatalmas, vastag falak biztonságából irányították óriási birodalmukat. A méretes területet lefedő komplexum durván 980 épületet foglal magába, így valóban inkább egy egész városnak tekinthető, mint egyetlen palotának.

Miután 1925-ben az utolsó kínai császár is lemondott, a Tiltott Várost a Palotamúzeum vette kezelésbe, így temérdek műkincs és történelmi ereklye tekinthető meg falai között. Az épületegyüttes egy több mint 2000 évre visszanyúló történelmi és művészeti időutazásra invitálja az ide érkezőket.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Kalóz

A Kalóz kétszemélyes, biztonságos jolle. Versenyzéskor ketten használják, de ideális...

Különleges vacsorahelyszín Budapest

Különleges vacsorahelyszínt keres Budapesten? A Salon Étterem a legjobb választás! Minőségi...

Balatongyörök Horgász Egyesület

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Horgász Egyesület...

Vorstag

A Vorstag (forstág) az árbocot előre merevítő drótkötél.

Baum

Baum: Nagyjából vízszintesen üzemelő rúd, profil, mely az adott vitorla alsó élének...