Asus ZenBook UX305 – a MacBook méltó ellenfelet kapott

Gábor

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

2011-ben az Intel új kategóriát teremtett az Ultrabook-kal, amely mára egyet jelent a könnyű és vékony notebook fogalmával. A gyártók egymást túllicitálva probálnak minél nagyobb tudású hardvereket beletuszkolni minél vékonyabb házakba. Az Intel nemrégiben bemutatt Core M processzorai a maguk 4,5 wattos TDP (Thermal Design Power) értékével új dimenzióba emelik ezt a versenyt.  A mozgó alkatrészek nélküli, passzív hűtéses laptopok reális lehetőséggé váltak.

A nagy gyártók közül elsőként az Asus jelentkezett ilyen laptoppal, mely első ránézésre sok hasonló vonást mutat a MacBook Air-rel. A ZenBook UX305 egy tetszetős, teljesen fém házat kapott ízlésesen lekerekített sarkokkal, ami az eleje felé keskenyedik. A 12,3 mmilliméteres vastagságával a ZenBook UX305 vélhetően a jelenleg kapható legvékonyabb notebook, melyhez 1,2 kilogrammos súly társul, ami a 45 wattórás akkumulátort figyelembe véve komoly technológia bravúr.


Csatlakozókban nem szenved hiányt az Asus újdonsága, a három darab USB 3.0 aljzat komoly előnyt jelent az ultrabookok világában, ehhez társul még egy micro HDMI és hangkimenet, beépített SD kártyaolvasó, az ethernet port viszont hiányzik róla. Ennek áthidalására az Asus egy USB-s átalakítót mellékel. Az Intel által szállított beépített wifi adapter ac-s és és a bluetooth modul sem hiányzik a felszereltségből. 3G és 4G modem lehetőségéről nem tesz említést a gyártó.

 

A ZenBook UX305 kétféle felbontású 13,3 hüvelykes kijelzővel érhető el. Már a szerényebb tudású 1920x1080 pixeles kijelző is remek választás, de az igazán brutális képi élményt a Samsung által szállított 3200x1800 pixeles IPS kijelző nyújtja. Mindkét kijelző matt felületű, amiért hatalmas dícséret illeti az Asust.

Ha további részleteket szeretnél megtudni a gépről kérlek lapozz a következő oldalra.

Fájó pont lehet a billentyűzet háttérvilágításának hiánya, amit nagyban ellensúlyoz a hatalmas touchpad, a gép letisztultsága, a prémium érzést erősítő fém alkatrészek és a Bang & Olufsen ICEpower audió rendszere. A kor követelményeinek megfelelően a monitor felső kávájába egy 720p felbontású webkamera is beépítésre került.


Az Asus ZenBook UX305 egyik érdekessége az új Intel Core M processzor, melyből 4 különböző verzió szerepel a specifikációs listán 800MHz-es alapórajeltől egészen 1,2GHz-ig, ami akár 2,9GHz-es turbó órajelig is felpöröghet a gyártó által megadott 4,5 wattos TDP érték mellett.


A nem túl méretes alaplapra gyárilag 4 vagy 8 GB memória van forrasztva kétcsatornás üzemmódban. A megjelenítésért a HD Graphics 5300 grafikus mag felel, a háttértár szerepét M.2 foglalatos Sandisk SSD látja el 128 vagy 256 GB-os méretben. Szintén M.2 foglalattal csatlakozik az alaplapra az ac-s wifi modul. A ház belsejének nagyrészét azonban a 4 cellás, 45 wattórás akkumulátor foglalja el.

A kis fogyasztús processzor lehetővé teszi, hogy a gyártó passzív hűtési megoldást alkalmazzon, így a gép teljesen hangtalan használat közben. A némaságnak azonban ára van, az egyes processzorok a maximális turbo boost órajelükön csak minimális ideig tudnak működni, mert a hővédelem közbeszól és visszább veszi az órajeleket. Azonban még a visszavett frekvencián is szárnyal a kis Asus, ami nagyban köszönhető a Sandisk SSD-nek is.


Sajnos a passzív hűtés másik hátulütője sokkal kézzel foghatóbb, mint az előbb említett órajelcsökkentés. Mivel nincs a hűtési rendszerben ventillátor, ami a hűtőbordán keletkező hőt kifújná a házból, így az unibody fémház egyes részei tartósabb igénybevétel mellett akár az 50 °C hőmérsékletet is elérhetik. Ölben használt gép esetén ez már kellemetlen is lehet a felhasználóknak.


Mindezek ellenére, aki a jelenleg elérhető legvékonyabb és egyben legkönnyebb megoldást keresi általános felhasználási célokra, annak mindenképp alternatívát jelent az Asus üdvöskéje. Teljes terhelés mellett nagyjából 3 órás üzemidővel lehet számolni, ami feles fényerőn HD film lejátszása esetén már 7 óra körül alakul.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Vendée Globe

Vendée Globe vitorlás verseny - Elméletben egyszerű Elméletben a Vendée Globe egy...

Beaufort skála

A Beaufort skála meghatározását lásd a szélerősség skála szótárszónál.

Spartacus Vitorlás Egylet

Spartacus Vitorlás Egylet   Spartacus VE története A Spartacus Vitorlás...

Tőkesúly

A tőkesúly a nagyobb hajókon a víz alatti ellensúly. Nevezik még kielnek vagy ballasztnak.

Algagátló festék

Különleges, a hajó vízvonal alatti részeire való festék, mely megakadályozza a vízi...