Így kell jól halat sütni: tippek és trükkök, praktikák és titkok otthoni halsütéshez

VN

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Valljuk be, mi magyarok nem vagyunk valami nagy halfogyasztók, inkább húsevőknek mondanám magunkat. Éppen ezért nemcsoda, hogy a legtöbbünknek nem sok tapasztalata van benne, hogy hogyan is kell a halat elkészíteni, méghozzá jól. Pedig a hal nemcsak nagyon egészséges, hanem istenien finom is, ha tényleg jól van elkészítve, én mindenkit csak buzdítani tudok, hogy egyen minél több halat. Mutatom is, hogyan kell a halat jól elkészíteni, íme 5+1 tipp otthoni halsütéshez!

#1: Így dolgozz a fagyasztott hallal!

Tengerparti friss halpiac hiányában sokszor a fagyasztott halakra kényszerülünk, de azt kevesen tudják, hogy hogyan kell ezzel jól dolgozni! Ha nem megfelelően állunk neki a sütésének, a végeredmény inkább halpépre fog hasonlítani, esetleg szétesik sütés közben, amit te sem szeretnél. A legfőbb ok, az olvasztás közben kiengedett víz, amit azzal tudsz elkerülni, ha egy negyedórával a sütés előtt besózod a halszeleteket és hagyod, hogy a felesleges víz távozzon belőlük. 

#2: A friss hal gyorsan romlik!

A friss hallal némileg könnyebben lehet boldogulni, mint a fagyasztottal, de azt tudnod kell, hogy a hal húsa, a többi állaténál jóval romlandóbb. A hal az elpusztulása után már 12 órával romlásnak indul, ezért nagyon fontos olyan helyről beszerezni halat, ahol megbízol a minőségben, vagy ha magatok fogtátok ki a halat, akkor rövid időn belül készítsétek is el azt! Gondolj arra is, hogy az előkészítése is időigényes, ezt is kalkuláld bele mindenképpen!

#3: Így a legjobb a friss halat elkészíteni

 A megpucolt és megtisztított halat legjobb egy serpenyőben felhevített olajon megsütni, ügyelve arra, hogy a megszokott forgatás helyett a zsiradékot kanalazzuk rá a halra, megelőzve azt, hogy szétessen! Plusz tipp: még ízletesebb lesz, ha a halszeleteket sütés előtt átkenjük és hagyjuk állni. 

#4: Rántott hal elkészítése

Sokunk kedvence a rántott hal, mutatjuk is, hogyan lehet jól elkészíteni! Először sózd meg a halat, hagyd néhány percig állni, mikor levet ereszt töröld át, és panírozd be, és azonnal, de tényleg azonnal tedd a forró olajba, ne hagyd, hogy a liszt átvizesedjen, mert akkor nem lesz olyan jó az eredmény, lemorzsolódhatnak darabok is! Plusz tipp: rántott hal készítéséhez leginkább a süllő, a harcsa, a ponty, valamint a tőkehal ideális.

#5: Grillezett hal készítése

Ennél egy kis igazi tengerparti hangulatot idéző grillezett halat? Semmi akadálya: a halon nyugodtan hagyd rajta a bőrét, kend be olajjal, valamint a grillrácsot is érdemes megolajozni, és mehet is a grillezés. Érdemes törekedni arra, hogy olyan halszeleteket grillezzünk, amik egységes vastagságúak, így sokkal jobb lesz az eredmény!

+1: Egy népszerű, és egyszerű halsütési technika

A paprikás lisztben való sütés az egyik legnépszerűbb halsütési módszer, amit te is könnyen megcsinálhatsz. Először sózd meg a megtisztított halat, majd törölgesd meg szárazra néhány perc múlva, amikor látod, hogy levet eresztett, ezután fogasd meg papriskás lisztben, és mehet is a forró olajba, nem szabad várakozni a sütés előtt, mert akkor a liszt átnedvesedik, és nem lesz tökéletes az eredmény!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Backbord-szabály

Backbord-szabály: különböző oldali irányú széllel hajózó vitorlások találkozásánál...

Osztályjelzés

  A hajó típusának jelzése a nagyvitorlán.

Abwind

Az abwind a zavartszelet jelenti.

Unterlieck

Az unterlieck a nagyvitorla (Gross) alsó éle.

Ballon

A ballon a nagyméretű orrvitorlák gyűjtõneve, például spinakker.