Sokan, ha Tihanyra gondolnak egyből a levendula kellemes illatával azonosítják a kisvárost, nem is véletlenül. Tihany nem csupán látnivalóiról és gyönyörű balatoni partszakaszáról híres, hanem hatalmas levendula ültetvényeiről is. Minden évben megrendezésre kerül a Tihanyi Levendula Fesztivál és a Levendula Hetek, amelyek már javában zajlanak! Cikkünkben összefoglaltuk a levendulatermesztés történetét és az idei események legfontosabb információit!
Tihany legfőbb nevezetességéről röviden
Tihany viszonylag kis, de annál szebb községnek mondható. A kis település természeti adottságainak fekvése igen kedvező, mely szemet gyönyörködtető látvánnyal fogadja az odalátogató vendégeket. Széles balatoni partszakaszán, szűk, de annál hangulatosabb sétálóutcáin mindig meglehetősen sok turista tölti kellemesen az idejét.
A Tihanyi Bencés Apátság az egyik legnépszerűbb látványossága a falunak, amely apátságot még I. András alapított 1055-ben. Az apátságtól körülbelül 500 méteres séta vezet a Visszhang-dombra, amelyről hallható a Tihanyi visszhang és megtekinthető a Szabadtéri Néprajzi Múzeum.
A tihanyi levendula története
A tihanyi levendula története 1920-ra nyúlik vissza, amikor Bittera Gyula gyógynövényszakértő betelepítette az első levendula ültetvényeket. Ebben az időben a levendulabokrok még csupán a kolostorok kertjeit díszítették, így ez volt az első ipari célú ültetvény hazánkban.
Bittera Gyula a Tihanyi apátság területét ültette be levendulával, amelynek illóolaj tartalma hihetetlenül jóra sikeredett, még a tőzsdei jegyzésbe is felvették. A sikert hamarosan pusztulás követte, ugyanis a kommunizmusban szőlőültetvények váltották fel a levendula ültetvényeket, míg Zátonyi Szilárd és Zsigmond 1986-ban újratermesztette a kopár vidéket, így ma már hozzávetőlegesen 100 hektáros területen találhatók az illatos ültetvények.
A XVI. Tihanyi Levendula Fesztivál
A Tihanyi Levendula Fesztivál már sokéves hagyományra tekint vissza, ami látogatók tömegét vonzza minden június közepe-vége fele. A szakemberek idegenvezetésével ellátogathatunk a levendulásokhoz, ahol számos érdekességet tanulhatunk, valamint megtekinthetjük a vásárokat és egyéb zenés, szórakoztató rendezvényeket. A tihanyiak a gyermekekre is gondoltak, hiszen számos gyermekprogramot is szerveztek, hogy kicsik és nagyok egyaránt jól érezhessék magukat a fesztivál ideje alatt.
2018. június 15. (péntek)
Pisky-sétány: A levendula hetek ünnepélyes megnyitója
2018. június 23. (szombat)
Mádl Ferenc tér: Szabina együttes koncert, Dánielfy Gergő és az Utazók koncert
2018. június 29. (péntek)
Mádl Ferenc tér: Tárkány-művek koncert, Péter Szabó Szilvia akusztik műsor, Utcabál a Búgócsiga zenekarral
2018. június 30. (szombat)
Belső-tó partja: Kézműves vásár és egyéb gyermek programok: kirakós, rajzolás, bábszínház
Tihany-Sajkod: Kirándulás az Öreg-Levendulásba
Mádl Ferenc tér: Iszkiri zenekar koncert, Táncegyüttes műsor, Zsikó zenekar koncert, Madarak Házibulizenekar
2018. július 1. (vasárnap)
Belső-tó partja: Kézműves vásár és programok, ismerkedés a magyar népi hangszerekkel
Levendula Ház Látogatóközpont kertje: Tóth László műsora
Nordic Walking túra Galambos László vezetésével
Kézműves foglalkozások, játszóházak
Ládavasút, „Levendulanapok Vidám Boszija”
Mádl Ferenc tér: Németh László Művelődési Ház színházterme, Libikóka Grecsó Krisztián és Hrutka Róbert zenés pódium műsora
Levendula Hetek
A Levendula Hetek „Szedd Magad” akciója június 15-én már elkezdődött, ami a készlet erejéig tart a virágzás függvényében. A levendula termesztésének, aratásának és feldolgozásának is szemtanúi lehetnek a látogatók, valamint a levendula-aratást saját maguk is kipróbálhatják. Ezek a hagyományok éltetik évről évre a Levendula Fesztivált és a Levendula Heteket, amelyeket sok-sok ember látogat évről évre.