Óraátállítás 2010. október - téli időszámítás

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Vasárnap 2010. október 30-án kezdődik a téli időszámítás, ekkor hajnali három órakor kettő órára kell visszaállítani az órákat.Ezzel elkezdődik a téli időszámítás és ha az időjárás nem is figyelmeztetne minket erre (fog) ekkor igazán tudatosul bennünk, hogy itt a tél. Most visszakapjuk azt az egy órát, amit a nyári időszámításnál „elvettek”, ugyanakkor az arra érzékenyek készülhetnek arra, hogy az óraátállításnál jelentkezhet – fejfájás, rosszkedv, lehangoltság.

Miért kell átállítani óráinkat?

Az őszi óra-átállítással térünk vissza a csillagászatilag indokolt időszámításhoz, amit az órák tavasszal történt előreállítása miatt elveszítettünk. Az egész Európában egységesen alkalmazott módszer lényege, hogy a tavaszi átállításkor hivatalosan áttérnek a nyári időszámításra, amely a nap járásához képest egy órát csal.
A tavaszi és az őszi átállítás célja, egyaránt az, hogy az emberek szokásos ébrenléti ideje - a reggel 7 és este 10 óra közötti időszak - minél jobban egybeessen a természetes nappali világosság idejével. A tavaszi óraigazításkor tehát egy órával kevesebbet alhatunk, ezt hozzuk be az őszi visszatekeréssel.

Ki kezdeményezte az óraátállítást

Az óraátállítás először 1976-ban, három évvel az első olajárrobbanás után vezették be Franciaországban. A hatóságok a lépést azzal indokolták, hogy az akcióval 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energia megtakarítás érhető el. Magyarországon 1980 óta alkalmazzák évről-évre a nyári időszámítást, amelynek szintén az volt a célja, hogy energiát spóroljunk meg. A nyári-téli időszámítást jelenleg egy kormányrendelet szabályozza, amelyet az Unió tagállamaiban érvényes szabályhoz igazítottak. Eszerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.

Az óraátállítás és az áramfogyasztás

A legújabb számítások azonban kimutatták, hogy a fogyasztás átalakulása miatt már nem lehet ezzel a módszerrel energiát megtakarítani. Amerikai kutatók három éven át mérték hét millió háztartás áramfogyasztását, az energiafogyasztás azonban nem csökkent az átállítás után. Ennek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az óraátállítás nem jelent áram megtakarítást.

A nyári időszámítás jobban befolyásolja szervezetünket?

A szervezetünk általában csodálatos módon tud alkalmazkodni a fokozatosan bekövetkező változásokhoz. Azonban ha valamilyen hirtelen változás következik be a külső tényezőkben, akkor az átmeneti, ritkább esetben tartós alvásproblémát okozhat. Ezek a külső hatások a téli időszámítás kezdetén nem okoznak különösebb problémát, de a legújabb kutatások azt mutatják, hogy a nyári időszámítás kezdetén megnövekszik a balesetek, szívinfarktusok száma, s a szervezetünk alkalmazkodása jó pár napba, esetleg hetekbe telhet.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Csörlő

A csörlő a kötélbehúzást megkönnyítő szerkezet.

Balatonőszöd Kormányüdülő Kikötő

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Kormányüdülő kikötője...

Yawl hajótípus

          Ennél a...

Flaute

A flaute jelentése teljes szélcsend.

Bumvilla

Bumvilla – a bum alátámasztására szolgáló összecsukható favilla