A magyar vitorlázósport újabb kihívás elé néz az Adriai-tengeren április 6-12. között, ahol a 25. Adria Kupa megrendezésére kerül sor. A verseny különlegességét az adja, hogy nemcsak a dobogóért küzdenek a résztvevők, hanem a Bátor Tábor súlyos beteg gyermekeinek is segítenek.
Jótettért vitorláznak a magyarok az Adrián
Az Adriai-tenger április 6. és 12. között különleges eseménynek ad otthont. A 25. alkalommal megrendezett Adria Kupa a magyarok egyik legkeményebb tengeri vitorlás versenye.
A kizárólag nőkből álló Team Victory nem csak a dobogóért küzd, hanem a Bátor Tábor gyermekeinek is gyűjtenek részvételükkel.
Az ikonikus megmérettetés idén a tengerészeti legenda, Kompolthy Jób tiszteletére történik, aki már 20 éves korára kétszer is körbevitorlázta a Földet. Az ő nyomdokain jár az a 20 magyar vitorláscsapat, akik egy hétre birtokba veszik az Adriai-tengert.
Magyar hajósok az Adriai-tengeren
A változó széljárás és áramlatok függvényében, akár 24 órán át tartó napi futamok során gyűjtenek pontokat a csapatok. Egyesek azonban nem csupán pontokért versenyeznek. A Team Victory hét tagú női legénysége komoly célt tűzött ki maga elé, és ebben bárki segíthet nekik: a Bátor Tábor súlyos, krónikus beteg gyermekeit támogatják részvételükkel.
Szabó Andrea, az egyik csapattag, amikor épp nem a hajó tatjáról figyeli a széljárást, a Bátor Tábor kommunikációs igazgatójaként munkálkodik gyermekek ezreiért.
"Ebben a felállásban, heten elsőként versenyzünk együtt, komoly felkészüléssel a hátunk mögött nem csak fizikai, de taktikai és elméleti szempontból is - mesélte a Díványnak. "Van köztünk, aki külföldön él, a szlovén vizeken foglalkozik vitorlázással, így nem idegen a terep, és a helyi viszonyokat ismerő szakértők segítségét is igénybe vettük a felkészülés során a várható szelek kapcsán."
Az első futam és további versenyek
Az első futam április 6. délelőtt indult, széljárástól függött, hogy pontosan mikor futnak ki a hajók a murteri kikötőből, és egészen április 12-ig minden nap útnak indulnak.
Húsz hajó magyar legénysége küzd a pontokért és a dobogóért, mindenki azonos technikai felszereltségű hajóval indul, melyet a versenyt kezdetekor, sorsolással nyertek el az indulók. A számukra eleinte ismeretlen hajók felkészítése is az ő dolguk volt.
"A legnehezebb az volt, hogy eldöntsük, mit hagyjunk otthon a nagy csomagból, amit hozni terveztünk - meséli nevetve Szabó Andrea. "Vízálló-szélálló ruhákkal és szerszámokkal is készülnünk kellett, hiszen ha bármi probléma adódik menetközben, azt nekünk kell majd megoldanunk."
A Team Victory csapat tagjai egy viszonylag nagy súlyú hajót kaptak a sorsolást követően, az enyhe szelek miatt nagyon bizakodóak: ilyenkor ugyanis a taktika, az adott vízterület áramlatainak ismerete a döntő a verseny során.
"Nem csak pénzadománnyal, elköteleződéssel is lehet segíteni - magyarázza Szabó Andrea vállalásukhoz vezető okokat. "A Bátor Tábor Élménykülönítmény felületén vállaltunk be egy kihívást, amelyhez a csapat összes tagja hozzájárul. Nemcsak a családunk és a rokonaink figyelmét hívtuk fel a jótékonykodásra, munkatársaink is segítenek abban, hogy minél több emberhez eljusson a híre annak, hogy nem kell hatalmas összegekre gondolni, amikor egy számunkra fontos dolgot támogatnánk."
Cél: segíteni és győzni
A Team Victory célja, hogy az Adria Kupa végére 300 000 forintnyi adományt gyűjtsön össze a Bátor Tábor javára.
"Hatalmas érzelmi többletet tud adni a csapatmunka, egyéni sportolóknak és csapatoknak egyaránt, közben ráadásul segítenek vele másokon. A Bátor Táborban élményterápiával foglalkoznak, ezzel próbálják a súlyosan, krónikusan beteg gyermekek életét megkönnyíteni - magyarázza Andrea. "Tudományosan bizonyított módszertan ez, az olyan élmények, amik kihívásokat jelentenek, egy betegség esetén sokat jelenthetnek a gyógyulásban. A mentális egészség, a pozitív szemlélet, az önbizalom erősítése nagyon sokat adhat. Bátor Tábor táboraiban és közösségeiben, a velük kapcsolatban álló kórházakban több ezer önkéntesünk dolgozik napról napra. Válságos élethelyzetekben odafigyeléssel, szeretettel, jól ellenőrzött egészségügyi háttérrel felszerelve olyan változásokat lehet elérni, ami hozzájárul a gyermekek sikeres és egészséges jövőjéhez."